Οκτώ γκολ… και λίγα ήταν!

September 10, 2019

Ένα ακόμη παιχνίδι της Εθνικής Αγγλίας εξελίχθηκε σε φεστιβάλ γκολ. Αυτή τη φορά όμως δεν μείναμε στα πέντε γκολ που πέτυχε (για 3η φορά στα τελευταία τέσσερα ματς!), αλλά είχαμε… συνεισφορά και από τον «μικρό» της αντίπαλο.

Το Κόσοβο έκανε το λάθος να προηγηθεί μόλις στα 35 δευτερόλεπτα της Αγγλίας μέσα στο St. Mery’s και μάλλον οι παίκτες του θα το έχουν μετανιώσει οικτρά, αφού η συνέχεια ήταν εφιαλτική! Με τους Sterling, Kane και Sancho να κάνουν άνω κάτω την άμυνα των φιλοξενούμενων, ταΤρία Λιοντάρια” αντέδρασαν άμεσα και πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν στο 5-1!

Οι Κοσοβάροι έζησαν το όνειρο για 7 λεπτά. Όσο κράτησε και το προβάδισμα στους στο St. Mary’s. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, σκοράροντας 35 δευτερόλεπτα μετά το πρώτο σφύριγμα με τον Berisha, εκμεταλλευόμενοι το τραγικό λάθος του Keane.

Ο αμυντικός τη Everton πήρε το αίμα του πίσω “σερβίροντας” το γκολ στις ισοφάρισης στον Sterling μόλις στο 8′. Ο άσος της Man City μοίρασε τρεις ασίστ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (!), την πρώτη για τον Kane (2-0, 19′) και τις άλλες δύο στον Jadon Sancho (4-0 44′, 5-0 45′!), ενώ μεσολάβησε και το αυτογκόλ του Vojvoda (3-0 38′)

Τα πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο προκάλεσαν τον θυμό και στη συνέχεια την αντίδραση των Κοσοβάρων. Τη στιγμή που οι περισσότεροι θα σκέφτονταν που θα σταματούσε ο δείκτης του σκορ για την ομάδα του Southgate, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και αιφνιδίασαν ξανά, σκοράροντας δύο φορές στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (Berisha 49, Muriqi 55′) μειώνοντας σε 5-3!

Το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε ροντέο. Η Αγγλία ξύπνησε μετά το δύο γκολ και πάτησε γκάζι θέλοντας να πετύχει περισσότερα, ενώ το Κόσοβο συνέχιζε να παίζει με άγνοια κινδύνου ψάχνοντας το 4ο γκολ. Παρά τις πολλές ευκαιρίες, κυρίως από πλευράς γηπεδούχων, τα δοκάρια και το χαμένο πέναλτι του Harry Kane (το 2ο του σε σύνολο 10 εκτελέσεων με την Εθνική) το φεστιβάλ γκολ σταμάτησε στα 8 τέρματα.

Μεγάλη μάχη για 2η θέση

Με τη σημερινή της νίκη η Αγγλία άνοιξε την ψαλίδα από την δεύτερη θέση στους 4 βαθμούς και είναι θέμα χρόνου η εξασφάλιση της μαθηματικής πρόκρισης για τα τελικά. Μεγάλη μάχη φαίνεται πως θα γίνει για το δεύτερο εισιτήριο, αφού το Κόσοβο έδειξε και πάλι διαπιστευτήρια και θα δώσει μεγάλη μάχη μαζί με την Τσεχία. Καθοριστικής σημασίας αναμένεται να είναι το μεταξύ τους παιχνίδι (στην Τσεχία) τον ερχόμενο Νοέμβριο.