Γράφτηκε ιστορία στην πρεμιέρα

September 9, 2019

Το πρώτο ντέρμπι του Μάντσεστερ στο γυναικείο ποδόσφαιρο πέρασε στην ιστορία. Στο πλαίσιο της πρεμιέρας στην Barclays FA Women’s Super League, το Σάββατο η Man City κέρδισε με 1-0 την πρωτάρα στη μεγάλη κατηγορία Man Utd. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο “Etihad stadium” και σημειώθηκε ρεκόρ προσέλευσης στη διοργάνωση, με 31213 φιλάθλους να δίνουν το παρών τους. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν κάτω από 6 χιλιάδες!

Στο αγωνιστικό μέρος του ντέρμπι τώρα, το απίστευτο γκολ της Caroline Weir στα πρώτα στάδια της επανάληψης ήταν αυτό που έκρινε το αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενες δημιούργησαν μοναδικές φάσεις για γκολ, βρίσκονταν απέναντι τους όμως την πορτιέρο της City που έκανε σωτήριες επεμβάσεις, ενώ δεν είχαν ούτε την τύχη με το μέρος τους όταν σε μια ευκαιρία η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Το υπέροχο γκολ που έκρινε το ντέρμπι:

Στιγμιότυπα:

Μια μέρα αργότερα, στο “Stamford Bridge” μαζεύτηκαν 24564 φίλαθλοι και παρακολούθησαν από κοντά το ντέρμπι του Λονδίνου ανάμεσα σε Chelsea και Tottenham. Και σε αυτό το παιχνίδι το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με ένα εντυπωσιακό γκολ, που σημειώθηκε μόλις στο 4ο λεπτό.

Το μοναδικό τέρμα του ντέρμπι:

Με το δεξί μπήκε στη σεζόν η πρωταθλήτρια Arsenal, επικρατώντας εντός έδρας της West Ham. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τη γηπεδούχο να προηγείται με δύο γκολ, όμως στο φινάλε κινδύνεψε και πρέπει να νιώθει τυχερή που δεν είχε απώλειες.

Το ένα από τα τρία γκολ του αγώνα:

Απίστευτη φάση στο 90′:

Μόνο ένα γκολ σημειώθηκε και στο παιχνίδι της Liverpool απέναντι στη Reading, με τη δεύτερη να παίρνει τη νίκη. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ήρθε το τέρμα, με τη μπάλα να πηγαίνει σε ένα σημείο που η τερματοφύλακας της γηπεδούχου δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

Arsenal-West Ham 2-1

Δράση υπήρξε και στη 2η τη τάξει κατηγορία του γυναικείου ποδοσφαίρου στη χώρα, με τις Aston Villa και Durham να συνεχίζουν με το απόλυτο. Δείτε πιο κάτω τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής, τη βαθμολογία της Championship και ένα από τα γκολ του αγώνα στο “Villa Park”.