Τα «ζαχαρωτά» ήταν… πικρά για τους «λύκους»

September 1, 2019

Το αήττητο της Wolves στη φετινή Premier League σταμάτησε στο Μερσεϊσάιντ από την Everton! Τα «ζαχαρωτά» αποδείχθηκαν… πικρά για τους «λύκους», που έχασαν με 3-2 και έμειναν στους τρεις βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από τη σημερινή αντίπαλο τους.

Πρόσφεραν θέαμα με το… καλημέρα στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες, με τρία γκολ μέχρι το 12ο λεπτό. Ο Richarlison ήταν σε εκπληκτική μέρα και βρήκε δύο φορές δίχτυα, ενώ έχασε και ευκαιρία για το χατ-τρικ. Στο 5ο λεπτό ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, μετά από ασυνεννοησία μεταξύ των Rui Patricio και Conor Coady, ανοίγοντας το σκορ.

Δεν άργησε να έρθει η… απάντηση από την ομάδα του Nuno Espirito Santo, με τον Romain Saiss να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 9ο λεπτό του αγώνα. Ήταν το πρώτο γκολ που δέχεται η Everton στο “Goodison Park” μετά από 549 λεπτά και έλαβε τέλος το σερί των έξι παιχνιδιών στο πρωτάθλημα με ανέπαφη εστία. Η ισοφάριση δεν πτόησε τα «ζαχαρωτά», που πήραν ξανά προβάδισμα στο 12ο λεπτό με το τέρμα του Alex Iwobi και το κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα άλλα δύο γκολ σημειώθηκαν στην επανάληψη, όπου η Everton μπήκε δυνατά και προσπάθησε να εδραιώσει το προβάδισμα της. Τελικά αυτή που σκόραρε πρώτη ήταν η Wolves, με τον Raul Jimenez να ισοφαρίζει με κοντινή κεφαλιά. Τον τελευταίο λόγο είχαν οι παίκτες του Marco Silva και συγκεκριμένα ο Richarlison, που στο 80′ με στριφτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Lucas Digne. Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι η Wolves, με τον Willy Boly να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.