Μοιρασιά που δεν ικανοποιεί καμιά!

September 1, 2019

Arsenal και Tottenham προέρχονταν αμφότερες από ήττα και ήθελαν όσο τίποτα άλλο να επιστρέψουν στις νίκες, χωρίς όμως επιτυχία. Το ισόπαλο 2-2 στο “Emirates” δεν αφήνει καμία ικανοποιημένη, αφού από τη μια η Tottenham είχε προβάδισμα δύο τερμάτων που δεν κράτησε, ενώ η Arsenal κυριάρχησε στην επανάληψη και μπορούσε να φτάσει στην ανατροπή.

Το ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου, ξεκίνησε με τους «κανονιέρηδες» να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Christian Eriksen να πλασάρει σε κενή εστία μετά από ασταθή απόκρουση στη Bernd Leno σε σουτ του Eric Lamela. Ο Δανός έφτασε τα 50 γκολ στην Premier League, όσα δεν πέτυχε κανένας άλλος συμπατριώτης του στη διοργάνωση, ενώ παράλληλα έγινε μόλις ο 5ος παίκτης της ομάδας που πετυχαίνει τόσα στο πρωτάθλημα από το 1992.

Ακολούθησαν κάποια καλά σουτ από τους «πετεινούς», με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να κρατα την ομάδα στο παιγνίδι. Κάτι τέτοιο όμως δεν μπόρεσε να κάνει όταν ο Harry Kane στήθηκε απέναντι του από τα έντεκα βήματα, μετά από πέναλτι που παραχώρησε ο Granit Xhaka με φάουλ στον Son Heung-min. Ο Άγγλος επιθετικός της Tottenham σκόραρε και έφτασε τα δέκα γκολ σε ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, με μόλις δύο (Emmanuel Adebayor και Bobby Smith) ακόμη να έχουν πετύχει τόσα.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Unai Emery… αποφάσισαν να εμφανιστούν στον αγωνιστικό χώρο και με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού των καθυστερήσεων μείωσαν στο σκορ. Ο Alexandre Lacazette έλαβε την μπάλα μετά από πάσα του Niko Pepe και με κοντινή «βολίδα» βρήκε δίχτυα. Το γκολ αυτό στο χρονικό σημείο που επιτεύχθηκε ανέβασε το ηθικό των συμπαικτών του, όπως ασφαλώς και του ίδιου.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η Arsenal κυνήγησε… χωρίς αύριο το γκολ και μετά από αρκετές καλές ευκαιρίες το πέτυχε. Στο 71′ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Matteo Guendouzi ο Pierre-Emerick Aubameyang έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο επιθετικός από το Γκαμπόν βρήκε δίχτυα για έβδομο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι στο οποίο ήταν βασικός.

Να σημειωθεί πως στο 59′ ο Kane σημάδεψε το δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Tottenham στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 80′ ακυρώθηκε γκολ για τους «κανονιέρηδες», που δοκίμασαν κομπίνα σε φάουλ αλλά ο Sead Kolasinac που έδωσε την ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ.