Τρίτη γκέλα στη σειρά

August 31, 2019

Τρίτη γκέλα στη σειρά για τη Manchester United. Ούτε κόντρα στη Southampton εντυπωσίασε η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer, που απώλεσε δύο βαθμούς και μετά από τέσσερις αγωνιστικές μάζεψε μόλις πέντε από τους δώδεκα διαθέσιμους. Μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας στο περισσότερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως για ακόμη μια φορά δεν δημιούργησε τις μεγάλες φάσεις που θα έφερναν τα γκολ.

Το παιχνίδι στο “St Mary’s Stadium” μάλιστα ξεκίνησε με τους «κόκκινους διαβόλους» να προηγούνται  από το 10ο λεπτό. Ο Ο Daniel James βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ, βρίσκονταν δίχτυα για τρίτη φορά σε τέσσερις συμμετοχές. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπήκαν όσο δυνατά θα έπρεπε.

Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο της επανάληψης οι «άγιοι» κυνήγησαν την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 58′ με τον Jannik Vestergaard. Είχε προηγηθεί δευτερόλεπτα προηγουμένους σωτήρια επέμβαση του David de Gea, που όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στην κεφαλιά του Δανού. Ήταν το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Southampton.

Στο υπόλοιπο του αγώνα που ακολούθησε η Man Utd δεν είχε… απάντηση παρότι αγωνιζόταν από το 73ο λεπτό με παίκτη περισσότερο, λόγω αποβολής του Kevin Danso, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.