«Περίπατος» με… συνέπειες

August 31, 2019

Μόλις 68 δευτερόλεπτα χρειάστηκε η Manchester City για να ανοίξει το σκορ απέναντι στη Brighton και μαζί το… δρόμο για ακόμη ένα «περίπατο». Με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα μετά από ασίστ του David Silva, ο Kevin De Bruyne έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Από εκτελεστής σε δημιουργός (όπου είναι από τους κορυφαίους στο πρωτάθλημα) έγινε στο δεύτερο γκολ ο Βέλγος. Στο 42′ έδωσε έτοιμο γκολ στον Sergio Aguero, ο οποίος σκόραρε και στα προηγούμενα τρία φετινά παιχνίδια στην Premier League!

Χωρίς να επαναπαύονται μετά το προβάδισμα των δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, οι «πολίτες» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και πέτυχαν γρήγορα το 3-0 καθαρίζοντας το παιχνίδι. Σκόρερ ο Aguero στο 55ο λεπτό φτάνοντας τα δύο γκολ στον αγώνα και τα έξι στη σεζόν, με τον αρχηγό της ομάδας David Silva να τον τροφοδοτεί. Ο Αργεντινός στο 79′ μοίρασε την ασίστ στο γκολ του Bernardo Silva που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μπορεί η ομάδα του Pep Guardiola να πήρε το ζητούμενο, αλλά τη νίκη… επισκιάζει ο τραυματισμός του Aymeric Laporte. Ο Ισπανός τεχνικός είδε τον αμυντικό του να περνάει εκτός αγώνα στο 35ο λεπτό και πλέον περιμένει να μάθει πόσο σοβαρός θα αποδεχθεί. Διπλά άτυχος ο Γάλλος κεντρικός αμυντικός, αφού κλήθηκε στην Εθνική του ομάδα ενόψει των επίσημων αγώνων την επόμενη βδομάδα.