Πάρτι με Vardy

August 31, 2019

Την ίδια που η Man City πετύχαινε μια άνετη νίκη και η Chelsea… αυτοκτονούσε, διεξάγονταν ακόμη τέσσερις αναμετρήσεις για την Premier League. Παρέμεινε αήττητη η Leicester, νίκη ξανά για την Crystal Palace, πρώτη εντός έδρας νίκη για West Ham και ισοπαλία στο “St. James Park”.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη της Leicester επί της Bournemouth ήταν ο Jamie Vardy. Σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του και έδωσε την ασίστ στο άλλο. Ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 12′, αλλά ο Callum Wilson μόλις τρία λεπτά μετά έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Μέχρι το 41′ όμως, όταν ο Youri Tielemans έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τις «αλεπούδες». Ο Vardy στο 73′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του, η οποία παραμένει αήττητη!

Την ίδια ώρα στο “London Stadium” η West Ham επικράτησε με 2-0 της Norwich, που έμεινε «άσφαιρη» για πρώτη φορά φέτος. Ο Sebastien Haller συνέχισε από εκεί που είχε μείνει την περασμένη βδομάδα και σκόραρε στο 25ο λεπτό δίνοντας προβάδισμα στα «σφυριά». Το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Andriy Yarmolenko να χρίζεται σκόρερ.

Παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα από το 54′ λόγω αποβολής του Mahmoud Hassan, γνωστού ως Trezeguet, η Aston Villa γνώρισε την ήττα με 1-0 στην έδρα της Crystal Palace. Οι «αετοί» το εκμεταλλεύτηκαν και και στο 73′ σημείωσαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Σκόρερ ο Jordan Ayew, που είχε βρει δίχτυα και το προηγούμενο Σάββατο στη μεγάλη νίκη επί της Man Utd.

Συμβιβασμός στο Newcastle-Watford, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό. Μόλις στο 2ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Will Haughes, με τον Fabin Schar να ισοφαρίζει στο 41′ για το τελικό 1-1.