Ασταμάτητο το «τρένο» του Klopp!

August 31, 2019

Δεν είχαμε καμία αμφιβολία, απλά το επιβεβαιώσαμε για ακόμη μία φορά. Η Liverpool διαθέτει όλα τα συστατικά που απαιτούνται για να διεκδικήσει και φέτος τον τίτλο μέχρι το τέλος. Και ένα από τα απαραίτητα συστατικά είναι να βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει ακόμα κι όταν δεν βρεθεί στην καλή της μέρα. Και σήμερα, στην έδρα της Burnley δεν ήταν καλή (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο), κατάφερε όμως να πάρει την νίκη και μάλιστα στο τέλος με εμφατικό σκορ (0-3).

Η ομάδα του Klopp ήταν κυνική, αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και τυχερή στη φάση του 1-0. Το δεύτερο γκολ ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και απλούστευσε τα πράγματα για τους «κόκκινους», οι οποίοι έκαναν σωστή διαχείριση, δεν κινδύνευσαν καθόλου (η Burnley είχε δύο ουσιαστικές ευκαιρίες, στο 2 και στο 89′, με τον Adrian να αποκρούει και στις δύο περιπτώσεις) και με ένα ακόμη γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε το τελικό 3-0, έκανε το «4 στα 4» και διατηρήθηκε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η σημερινή ήταν η 13η σερί νίκη της Liverpool στην Premier League, το μεγαλύτερο σερί στην ιστορία του συλλόγου!

Προβάδισμα από… σπόντα
Ο Chris Wood ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής για την Burnley, αφού στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του και στο 33′ πέτυχε αυτογκόλ, χωρίς πάντως να μπορεί να του χρεώσει κανείς λάθος. Ο Alexander-Arnold έκανε σέντρα από μακρινή απόσταση, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του και αφού πήρε ύψος κατέληξε στο παραθυράκι του Pope!

Ασταμάτητος ο Mane
Και αν στο πρώτο γκολ χρειάστηκε και η βοήθεια της τύχης, δεν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο για το δεύτερο γκολ. Ο Firmino έκλεψε στη μεσαία γραμμή και στην αντεπίθεση έβγαλε τον Mane απέναντι από τον Pope και ο φορμαρισμένος επιθετικός των Reds πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-2. Αυτό ήταν το 16ο γκολ του Αφρικανού μέσα στο 2019 και το 30ο από το ξεκίνημα της περσινής σεζόν!

Βραζιλιάνικο… ρεκόρ για Firmino
Στο δεύτερο ημίχρονο η Liverpool έπαιξε πιο απελευθερωμένα, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει το 3-0, το οποίο ήρθε τελικά από τον Firmino στο 80′. Αυτό ήταν και το 50ο γκολ του Βραζιλιάνου στην Premier League, αριθμός που δεν είχε φτάσει προηγουμένως κανείς συμπατριώτης του. Παράλληλα, έγινε ο 9ος παίκτης της Liverpool που φτάνει τα 50 γκολ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Man Utd.