Σεφτέ οι Villans, πρώτη ήττα για Toffees

Την πρώτη νίκη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Aston Villa, κερδίζοντας εντός έδρας την Everton με 2-0, στο παιγνίδι που άνοιξε την 3η αγωνιστική μέρα στην Αγγλία. Ταυτόχρονα ήταν…

Την πρώτη νίκη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Aston Villa, κερδίζοντας εντός έδρας την Everton με 2-0, στο παιγνίδι που άνοιξε την 3η αγωνιστική μέρα στην Αγγλία. Ταυτόχρονα ήταν η πρώτη ήττα για τους Toffees, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο γρήγορο σχετικά γκολ που δέχτηκαν, αφού βρήκαν ευκαιρίες και δοκάρια αλλά και μια παθιασμένη Villa που ήθελε πάση θυσία το τρίποντο.

Αν και η Everton ήταν η ομάδα που ξεκίνησε επιθετικά και πίεσε για το πρώτο τέρμα, αυτό ήρθε σε μια γρήγορη αντεπίθεση των Villans. Μετά από εκπληκτική κάθετη πάσα, του νεοαποκτηθέντα Jota, η άμυνα της Everton έμεινε εκτεθειμένη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο ακέραιο ο φορ Wesley και με απλό, εν κινήσει πλασέ, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα Pickford γράφοντας το 1-0.

Η Villa πλέον, όπως ήταν δεδομένο, έκλεισε περισσότερο και ‘χτυπούσε” με αντεπιθέσεις. Αυτό δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην Everton, αφού φάνηκε ότι χωρίς ένα κλασσικό φορ τετραγώνου δυσκόλευε η προσπάθεια της, για να δημιουργήσει, αλλά κυρίως, να μετατρέψει τις καλές ευκαιρίες σε γκολ. Ο Marco Silva έριξε στον αγώνα, νωρίς στο 2ο ημίχρονο, τους Iwobi και Kean, με τον πρώτο να έχει δοκάρι. , αλλά ως είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις, με την Villa ταμπουρωμένη πίσω, σε μια αντεπίθεση της, πέτυχε το τελικό 2-0, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον El Ghazi και με τους οπαδούς της να παραληρούν στις εξέδρες του Villa Park.