Της έκανε και φέτος πλάκα!

August 24, 2019

Η ιστορία επαναλήφθηκε και δεν ήταν φάρσα για την Arsenal. Οι “κανονιέρηδες” γνώρισαν μία ακόμα εκτός έδρας ήττα, από τη Liverpool, αυτή τη φορά με 3-1, και έφτασε τα 25 γκολ παθητικό στις 7 τελευταίες επισκέψεις της στο γήπεδο του Merseyside. Η ομάδα του Jurgen Klopp έκανε και φέτος πλάκα στους “κανονιέρηδες” κερδίζοντας με εμφατικό τρόπο σε ένα παιχνίδι όπου το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει και να φτάσει στα προπέρσινα (4-0) ή και τα περσινά επίπεδα (5-1), αν ήταν πιο προσεχτική σε κάποιες από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν στο παιχνίδι. Λίγες, αλλά σημαντικές ευκαιρίες απώλεσε και η Arsenal, μπορούσε να είχε προηγηθεί, στο τέλος όμως μένει με μία ακόμη εύκολη ήττα στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Ποιος άλλος; Ο Salah!
Ο Salah εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή του ντέρμπι, αλλά και σε δήμιο των “κανονιέρηδων”. Ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ μετέτρεψε μόνος του το 1-0 σε 3-0, σκοράροντας για ακόμη μια φορά απέναντι στην Arsenal. Το σημερινό ήταν το 5ο του γκολ σε σύνολο 5 αγώνων! Το σκορ άνοιξε ο Matip, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ο Torreira διαμόρφωσε το τελικό σκορ στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Αφεντικό από την αρχή
Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν σαν όλα τα ξεκινήματα παιχνιδιών στο “Anfield”, με τη Liverpool να κλείνει τον αντίπαλό της στο μισό γήπεδο και να πιέζει ασφυκτικά ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Παρά την υπεροχή και τις ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν στο ζητούμενο, κυρίως γιατί σε αρκετές περιπτώσεις δεν έβγαλαν την ικανότητα και την ποιότητα που τους χαρακτηρίζει στην τελική πάσα ή προσπάθεια.

Και ενώ η αίσθηση που υπήρχε ήταν πως το γκολ της Liverpool θα ερχόταν από στιγμή σε στιγμή, η Arsenal ήταν αυτή που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 12′, με τον Aubameyang, να μην μπορεί να τιμωρήσει το λάθος του Adrian, με απλά να βρει στόχο από ευνοϊκή θέση, ενώ  σημαντική ευκαιρία απώλεσε και ο κορυφαίος παίκτης του Emery στο πρώτο ημίχρονο, Nico Pepe σε τετ α τετ με Adrian.

Και όταν δεν μπορείς κάποια από τις – συνήθως λίγες  – ευκαιρίες που δημιουργείς μέσα στο Anfield, το πιθανότερο είναι πως η Liverpool θα σε τιμωρήσει. Όπως και έγινε στο 42o λεπτό, όταν ο Joel Matip με δυνατή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Alexander-Arnold, νίκησε τον Leno για το 1-0.

Ξεκίνημα με… βομβαρδισμό
Η Liverpool μπήκε το ίδιο φουριόζα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά κατάφερε να φτάσει και στο γκολ, μόλις στο 5o, με εκτέλεση πέναλτι του Salah (το κέρδισε ο ίδιος σε τράβηγμα του David Luiz). Όπως συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, οι “κόκκινοι” όχι απλά δεν έριξαν ρυθμούς αλλά έψαξαν με περισσότερη μανία ένα τρίτο γκολ και δεν άργησε να έρθει, με σκόρερ και πάλι τον Αιγύπτιο, μετά από ωραία επέλαση και ακόμα πιο ωραίο πλασέ.

Με το σκορ στο 3-0, το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το μοναδικό ερωτηματικό που θα σταματούσε ο δείκτης του σκορ. Και πάλι, οι περισσότεροι θα πόνταραν ότι το 4ο γκολ θα ερχόταν από τους παίκτες του Klopp, ωστόσο, ήταν η Arsenal που μείωσε λίγο πριν το τέλος με τον Torreira. Το 3-1 ήταν και το τελικό σκορ.