Πενταπλή ισοβαθμία στην κορυφή

August 24, 2019

Έξι ομάδες παραμένουν αήττητες στη League One μετά από πέντε αγωνιστικές, με πέντε εξ αυτών να συγκατοικούν στην κορυφή. Ο λόγος για τις Ipswich, Blackpool, Wycombe, Sunderland, Coventry City και Doncaster Rovers, με την τελευταία να είναι στο -3 από την 1η θέση αλλά με παιχνίδι λιγότερο.

Από τις αναμετρήσεις του Σαββάτου ξεχώρισε η 5άρα της Ipswich εκτός έδρας επί της Bolton, όπως επίσης και η μεγάλη ανατροπή της Wycombe απέναντι στη Southend Utd. Η τελευταία βρέθηκε να προηγείται εκτός έδρας με 3-1, αλλά οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά γύρισαν τούμπα το ματς.

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, έκαμψε την αντίσταση της AFC Wimbledon η Sunderland, ενώ λευκή ισοπαλία στην έδρα της Rochdale έφερε η Blackpool. Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Coventry να επικρατήσει κόντρα στην Gillingham.

Το παιχνίδι της Portsmouth με την Rotherham αναβλήθηκε, όπως επίσης και το Tranmere Rovers-Bury λόγω των τεράστιων προβλημάτων στην τελευταία, που κινδυνεύει με αποβολή από τη Footaball League.