Ιστορικό «διπλό» στο “Old Trafford”

August 24, 2019

Ιστορική νίκη πέτυχε η Crystal Palace κερδίζοντας για πρώτη φορά τη Man Utd στα 27 χρόνια ζωής της Premier League και μάλιστα μέσα στο Old Trafford! Ο αγώνας ήταν δραμτικός και κρίθηκε με το γκολ του Van Anhoolt στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ πέντε λεπτά νωρίτερα είχε ισοφαρίσει ο Daniel James. Άστοχο πέναλτι για τους “κόκκινους διάβολους” για δεύτερη σερί αγωνιστική, αυτή τη φορά με τον Rashford.

Ο θρίαμβος των ‘αετών” ήταν ένα από τα πέντε διπλά της ημέρας! Το σημερινό πρόγραμμα ξεκίνησε τη νίκη της Chelsea στην έδρα της Norwich, για να ακολουθήσουν ακόμα τέσσερις νίκες φιλοξενουμένων!

Από τα απογευματινά παιχνίδια της Premier League ξεχώρισε ασφαλώς το «διπλό» της Crystal Palace στο “Old Trafford”. Για πρώτη φορά στην ιστορία της σε παιχνίδι Premier League η ομάδα από τη νότια μεριά του Λονδίνου κέρδισε μέσα στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Οι «αετοί» έδειχναν πως θα πάρουν τη νίκη με το γκολ του Ayew στο 33ο λεπτό, αλλά οι τρεις βαθμοί ήρθαν με το τέρμα που σημειώθηκε στις καθυστερήσεις. Ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο ο Daniel James είχε ισοφαρίσει και οι γηπεδούχοι πίεζαν για ανατροπή, όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν αλλιώς. Σε αντεπίθεση στο 90’+2 ο Patrick van Aanholt έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και η ομάδα του επικράτησε με 1-2.

Χαμένο πέναλτι σε ακόμη ένα παιχνίδι για τους «κόκκινους διαβόλους», με τον Rashford να αναλαμβάνει την εκτέλεση στο 70′  και να σημαδεύει το δοκάρι.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια
Η Leicester κέρδισε 1-2 τη Sheffield United με γκολ των Vardy και Barnes σε 38ο και 70ο λεπτό αντίστοιχα. Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο McBurnie στο 62′.

Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα η Southampton, αφού η Brighton αναγκάστηκε να παίξει με δέκα παίκτες από το ημίωρο λόγω αποβολής του Andone. Ο Mousa Djenepo άνοιξε το σκορ στο 54′ και ο Nathan Redmond διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στις καθυστερήσεις.

Από νωρίς έδειξε τις προθέσεις της η West Ham απέναντι στη Watford και μόλις στο 3ο λεπτό προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Mark Noble. Οι «σφήκες» ισοφάρισαν με τον Andre Grey στο 13′, αλλά ο Sebastien Haller με δύο γκολ στην επανάληψη (64′ & 73′) έδωσε τη νίκη στη Λονδρέζικη ομάδα με 1-3.