Απόδραση με Abraham από το “Carrow Road”

August 24, 2019

Το πρώτο «τρίποντο» στη σεζόν πανηγύρισε η Chelsea στο “Carrow Road”. Οι «μπλε» απέδρασαν με νίκη 3-2 επί της Norwich, που ισοφάρισε τις δύο από τις τρεις φορές που έμεινε πίσω στο σκορ. Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Tammy Abraham που σημείωσε δύο γκολ, ενώ το σκόρερ για την ομάδα του Frank Lampard χρίστηκε και ο Mason Mount. Τα «καναρίνια» στο 6′ είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Todd Cantwell, δύο λεπτά αφού είχαν μείνει πίσω στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο ισόπαλο 2-2, με τον Teemu Pukki να σκοράρει με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Ο Φιλανδός επιθετικός των γηπεδούχων βρήκε για πέμπτη φορά δίχτυα στο πρωτάθλημα και για την ώρα είναι στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ. Κανείς άλλος στην ιστορία της διοργάνωσης δεν πέτυχε περισσότερα γκολ στις τρεις πρώτες συμμετοχές του, ενώ έγινε ο 10ος παίκτης στην Premier League που σκοράρει και στα τρία ματς. Όσο για τον Abraham, σε ηλικία 21 ετών και 326 ημερών έγινε ο τρίτος νεαρότερος ποδοσφαιριστής που σημειώνει δύο γκολ σε παιχνίδι της Premier League για την Chelsea.

Πρώτη νίκη στη σεζόν λοιπόν για την Chelsea, που πέραν των τριών βαθμών θα ανεβάσει και τη ψυχολογία των παικτών του Frank Lampard. Ο Άγγλος τεχνικός για ακόμη ένα παιχνίδι έδωσε ευκαιρίες σε νεαρούς ποδοσφαιριστές και τον δικαίωσαν με την εμφάνιση τους.