Πρωτιά… στα άστοχα πέναλτι!

August 20, 2019

Δύο βαθμούς στο “Molineux” άφησε η Manchester United (1-1 με Wolves) και ένα από τους λόγους ήταν… ο Paul Pogba. Ο Γάλλος ανέβαλε στο 68ο λεπτό να εκτελέσει το πέναλτι που ο ίδιος είχε κερδίσει, όμως αστόχησε ή καλύτερα ο Rui Patricio τον κέρδισε στη μεταξύ τους μονομαχία. Εάν ευστοχούσε θα έβαζε ξανά σε θέση οδηγούν τους «κόκκινους διαβόλους», που είχαν δεχθεί την ισοφάριση λίγα λεπτά προηγουμένως.

Με το αποψινό, ο Pogba έφτασε τα τέσσερα χαμένα πέναλτι από το ξεκίνημα της περασμένης σεζόν. Στο διάστημα αυτό κανένας άλλος ποδοσφαιριστής δεν αστόχησε σε περισσότερα πέναλτι στην Πρέμιερ Λιγκ, καταλαμβάνοντας έτσι την… πρωτιά. Φυσικά, αυτή είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή είναι πως στην ίδια περίοδο ο Γάλλος μετρά και 7 εύστοχα πέναλτι. Δεν παύει όμως να είναι σημαντικό το ποσοστό αστοχίας των τελευταίων 12 μηνών, αφού πλησιάζει το 40%!