Είχε Μανέ και στο τέλος… “άγιο”!

August 17, 2019

Συνέχισε από εκεί που έμεινε την Τετάρτη με την εκπληκτική εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ ο Sadio Mane. Ο Σενεγαλέζος ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη της Liverpool με 2-1 στην έδρα των «άγιων». Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με όμορφο γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ έδωσε την ασίστ στο Roberto Firmino για να διπλασιάσει τα τέρματα των «κόκκινων» στο 71′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 83ο λεπτό μετά από γκάφα του Adrian. Ο προ ημερών… ήρωας της Liverpool πήγε να διώξει τη μπάλα και ο Danny Ings έβαλε την προβολή με το πόδι ως αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στα δίχτυα.

Καθόλου καλή στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα του Jurgen Klopp και ήταν τυχερή που δεν έμεινε πίσω στο σκορ, πόσο μάλλον που πήρε προβάδισμα. Στην επανάληψη ανέβασαν ρυθμούς οι «κόκκινοι» και έφτιαξαν καλές φάσεις για περισσότερα γκολ πέραν αυτό του Βραζιλιάνου. Μάλιστα για καλή τους τύχη δεν ήρθε η ισοφάριση στο φινάλε, όταν μετά τη μείωση στο σκορ χάθηκε καλή στιγμή από πλευράς Southampton. Στη Liverpool κρατάνε τους τρεις βαθμούς και την εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, αναμένοντας πλέον το ντέρμπι με την Arsenal σε μια βδομάδα.