Στον αστερισμό του Pukki (αποτελέσματα & highlights)

August 17, 2019

Norwich – Newcastle 3-1
One man show από τον Pukki!

Ο Pukki ήταν το το σημείο αναφοράς για την επίθεση της Norwich στην Championship, αφού με 29 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας. Ο Φιλανδός εξακολουθεί να είναι το βασικό (αν όχι το μοναδικό) σημείο αναφοράς στο σκοράρισμα για τα «καναρίνια», αφού σκοράρει ακατάπαυστα και στη μεγαλύτερη σκηνή που μπορεί να αγωνιστεί κάποιος. Μετά το γκολ του στον Anfield, στην ήττα με 4-1 από Liverpool, ο επιθετικός της Norwich πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ στην Premiere League οδηγώντας την ομάδα του σε μια εμφατική νίκη επί της Newcastle, η οποία για ακόμη ένα παιχνίδι παρουσίασε χτυπητές αδυναμίες και έλλειψη ποιότητας. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι “καρακάξες” ‘ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Shelvey

**O Teemu Pukki έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής της Norwich που πέτυχε χατ-τρικ στην Premier League, μετά τον Efan Ekoku κόντρα στην Everton το 1993!

Everton – Watford 1-0
Πρώτη νίκη με Bernard

Οι προσδοκίες γατί τη φετινή Everton είναι ψηλές. Και για να ανταποκριθεί σε αυτές οφείλει να εκμεταλλευτεί σε μεγαλύτερο βαθμό την έδρα της και να κερδίζει παιχνίδια σαν το σημερινό κόντρα στην Watford. Η ομάδα του Marco Silva έκανε λοιπόν το καθήκον της, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς σε ένα παιχνίδι που δεν πρόσφερε ιδιαίτερο θέαμα, συγκινήσεις και ευκαιρίες για γκολ. Σε μία από αυτές ο Bernard πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα και το 1-0 δεν άλλαξε παρά του πρώτου ημιχρόνου και την προσπάθεια της Watford στο δεύτερο ημίχρονο.

Aston Villa – Bournemouth 1-2
Ονειρικό ντεμπούτο για Harry Wilson!

Η απόφαση του Klopp να δανείσει τον Harry Wilson στην Bournemouth σχολιάστηκε ποικιλοτρόπως. Αρκετοί ήταν αυτοί που πίστευαν ότι ο νεαρός μεσοεπιθετικός θα έπαιρνε ευκαιρίες, μετά την εξαιρετική του παρουσία πέρσι στην Derby. Ο Γερμανός όμως είχε διαφορετική άποψη. Θεώρησε πως η παραχώρηση του σε μια ομάδα όπου θα έπαιρνε περισσότερο χρόνο θα βοηθούσε τον Wilson και φαίνεται πως η δικαίωση ήρθε με το… καλημέρα για τον τεχνικό της Liverpool.

Ο 22χρονος Ουαλός πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην Premier League και δεν χρειάστηκε να περιμένει παρά μόνο 12 λεπτά για να πετύχει και το παρθενικό του γκολ, κάνοντας το 0-2 στην έδρα της Aston Villa! Το σκορ είχε ανοίξει στο 2’ ο J. King  με εκτέλεση πέναλτι.

Στη συνέχεια η Aton Villa πραγματοποίησε μεγάλη προσπάθεια, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, δεν κατάφερε όμως να κάνει τίποτα περισσότερο από το να μειώσει στην επανάληψη με τον Douglas Luiz, στην παρθενική του παρουσία στην ενδεκάδα.

Brighton – West Ham 1-1
Συμβιβασμός… μέσω VAR!

Δεν ανέδειξε νικητή ο αγώνας ανάμεσα στην Brighton και την West Ham. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Chicharito, οι γηπεδούχοι μπορούν να νιώθουν αδικημένοι αφού ήταν καλύτεροι και είχαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Για τους ‘γλάρους” σκόραρε ένα από τα καλοκαιρινά αποκτήματα, ο Leandro Trossard, ο οποίος είχε σκοράρει στο 0-0 αλλά το γκολ του ακυρώθηκε με τη χρήση του video assistant referee.