Και όμως, δεν κέρδισε με… πικρό déjà vu!

August 17, 2019

Απίθανα πράγματα έγιναν απόψε στο Etihad, με πικρό… déjà vu για τους citizens!

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η Manchester City έπαιξε την Totenham όπως η γάτα το ποντίκι, κάνοντας τη μία επίθεση μετά την άλλη και τελειώνοντας με 30 τελικές (έναντι μόλις  τριών του αντιπάλου!), η ομάδα του Pep Guardiola κατάφερε να μην κερδίσει! Ή, αν προτιμάτε, οι Spurs με κάποιο τρόπο κατάφεραν να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας!

Μάλιστα, για να αποφύγουν την ήττα οι «πετεινοί», χρειάστηκε να ακυρωθεί γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τη χρήση του VAR, για χέρι που έκανε ο Laporte στην ασίστ που έδωσε στον Gabriel Jesus. Μάλιστα, το γκολ πανηγυρίστηκε κανονικά και κανείς από πλευράς των φιλοξενουμένων δεν διαμαρτυρήθηκε, αφού κανείς δεν διαπίστωσε την παράβαση, παρά μόνο το VAR!

Η φάση δεν θα μπορούσε παρά να ξυπνήσει πικρές μνήμες για τον Pep Guardiola, τους παίκτες του και φυσικά τους φίλους του City, αφού με τον ίδιο σκληρό τρόπο χάθηκε πριν μερικούς μήνες η πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League και πάλι με αντίπαλο την Tottenham!

Χρεισάτηκε μόλις 15” ο Moura!
Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους πρωταθλητές, οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς με κεφαλιά του
Raheem Sterling μετά από ασίστ Kevin de Bruyne, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην πρώτη του τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, με μακρινό σουτ του Erik Lamela! Η πίεση της City απέφερε καρπούς πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Sergio Aguero να μετατρέπει σε γκολ μία ακόμη πάσα του Βέλγου μέσου!

Με την ομάδα του να βρίσκεται στα σχοινιά, ο Pochetino έκανε την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο, ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Lucas Moura. ο Βραζιλιάνος δεν χρειάστηκε παρά μόνο 15 δευτερόλεπτα (!) για να κάνει το 2-2, το οποίο δεν άλλαξε παρά την κυριαρχία των γηπεδούχων μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή!

Δείτε τα στιγμιότυπα του σημερινού ντέρμπι, αλλά και τη αντίστοιχη φάση στις καθυστερήσεις του αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, και πάλι στο Etihad, για τα προημιτελικά του Champions League!