Στο ρελαντί με νέα «4άρα»

August 16, 2019

Μπροστά σε 29391 φιλάθλους που παρευρέθηκαν στο “Molineux”, στον τυπικής διαδικασίας επαναληπτικό αγώνα κόντρα στη Pyunik, η Wolves πήρε την πρόκριση για τα  play-off του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «λύκοι» σημειώνοντας όλα τα γκολ τους στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν με 4-0 της αρμενικής ομάδας και πέρασε στον επόμενο γύρο με συνολικό σκορ 8-0. Επόμενος αντίπαλος και τελευταίος για είσοδο στους ομίλους της διοργάνωσης είναι η Torino.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, ο Nuno Espirito Santo παρέταξε την ομάδα του με εννέα αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι πρωταθλήματος απέναντι στη Leicester την περασμένη Κυριακή. Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα έδινε αυτή την ευκαιρία άλλωστε, με τον Πορτογάλο τεχνικό να είχε στο μυαλό του και το μεγάλο παιχνίδι που ακολουθεί με αντίπαλο τη Man Utd για τη 2η αγωνιστική της Πρεμιερ Λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς γκολ, παρά τις καλές στιγμές που έφτιαξαν οι γηπεδούχοι. Τελικά το γκολ ήρθε στο 54ο λεπτό με σκόρερ τον Neto, αφού όμως η Pyunik έχασε ευκαιρία να βρει πρώτη δίχτυα στην αναμέτρηση. Τέσσερα λεπτά μετά οι «λύκοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Gibbs-White, που σημείωσε το παρθενικό του γκολ με την πρώτη ομάδα της Wolves. Στο 64′ ο Vinagre ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 87′ από τον Jota που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Η Wolves αγωνίστηκε με τους: Ruddy, Traore, Vallejo, Coady, Kilman, Vinagre, Saiss, Moutinho (Dendoncker 52), Gibbs-White, Neto (Jota 72), Cutrone (Jimenez 72).