Keep Calm, Adrian is here!

August 15, 2019

Θέαμα, γκολ, ευκαιρίες, φοβερές αποκρούσεις,  συναρπαστική παράταση, δραματικό φινάλε και τελικά την κούπα να βάφεται κόκκινη στη διαδικασία των πέναλτι! Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές o Adrian, όχι μόνο για την καθοριστική απόκρουση του 10ου και τελευταίου πέναλτι (9/9 εύστοχα),  αλλά για τη γενικότερη του παρουσία και συνεισφορά στο παιχνίδι. Στην πρώτη του παρουσία στην αρχική ενδεκάδα, ο Ισπανός έκανε αρκετές δύσκολες και σωτήριες αποκρούσεις, με την τελευταία να χαρίζει στην ομάδα του το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς, και σε αρκετούς φίλους της Liverpool τον… ύπνο τους, αφού πολλοί τον έχασαν τις τελευταίες μέρες, μετά τον τραυματισμό του Alisson!

Ο Mane συνέχισε από εκεί που έμεινε πέρσι, σκοράροντας δυο φορές στην πρώτη του φετινή εμφάνιση στην αρχική ενδεκάδα, ανατρέποντας το προβάδισμα της Chelsea. Χόρευε στο πρώτο ημίχρονο ο Pulisic, μοίρασε ασίστ… αλά- Hazard στον ασταμάτητο στα ευρωπαϊκά κύπελλα Giroud. Ο Jorginho με εκτέλεση πέναλτι που παραχώρησε ο Adrian διαμόρφωσε στο 2-2 λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου της παράτασης.

Τέλος στην ισπανική κυριαρχία
Η κατάκτηση του τροπαίου από την Liverpool, έβαλε τέλος στην ισπανική κυριαρχία της τελευταίας δεκαετίας (9 στα 10 τρόπαια, με 4 από τους 5 τελευταίους τελικούς να είναι “εμφύλιοι”!) και ταυτόχρονα είναι το πρώτο για αγγλική ομάδα μετά το 2005, όταν και πάλι οι Reds κέρδισαν την CSKA Μόσχας στην παράταση (με χρυσό σκόρερ τον Djibril Cisse!). Η Liverpool έφτασε τις 4 κατακτήσεις, μια λιγότερη από τις Barcelona και Milan.

Για την Chelsea ο χθεσινός ήταν ο τρίτος σερί χαμένος “τελικός” UEFA Super Cup. Κέρδισε τον πρώτο το 1998 (1-0 τη Real) και έχασε του δύο πιο πρόσφατους (2012 με Atletico και 2013 με Bayern), αγώνες στους οποίους ήταν αρχηγός ο Lampard!

Με κάποιες του ενέργειες ο Christian Pulisic ξύπνησε τις (πολύ νωπές) μνήμες των φίλων της Chelsea από τον Eden Hazard.

Έλαμψε ο Pulisic, σκόραρε ξανά ο Giroud!
Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν τέτοια που έδειχνε πως η Chelsea ήταν ήθελε περισσότερο την κούπα . Οι “μπλε” ήταν πιο απαιτητικοί, πιο διεκδικητικοί και γενικά γυάλιζε το μάτι τους. Κάτι που διέκρινε εύκολα κανείς στο παιχνίδι των “κόκκινων”. Σε αυτό το διάστημα στο η Chelsea έβγαλε την αντίδραση που ζήτησε ο Lampard μετά την σφαλιάρα του “Old Trafford”, ήταν καλύτερη και πιο επικίνδυνη από την αντίπαλο της.

Πρωταγωνιστής στο πολύ καλό διάστημα των “μπλε” ήταν ο Pulisic. Υπήρξαν φάσεις όπου ο Αμερικανός χόρευε με την μπάλα στα πόδια (θυμίζοντας κάτι από Hazard), έκανε επελάσεις, ντρίπλαρε αντιπάλους, μοίρασε πάσες και φυσικά την φανταστική ασίστ (εδώ και αν θύμισε τον Βέλγο!) στο γκολ του Giroud, ο οποίος σκοράρει ακατάπαυστα στα κύπελλα Ευρώπης, φτάνοντας τα 12 στα τελευταία 16 ευρωπαϊκά παιχνίδια της Chelsea! Highlight του Pulisic στο πρώτο ημίχρονο ήταν το πανέμορφο γκολ που πέτυχε στο 40, αλλά ακυρώθηκε (σωστά) για οφσάιντ.

Με το χθεσινό, ο Giroud έφτασε τα 12 γκολ σε 16 ευρωπαικές συμμετοχές με τη φανελα της Chelsea

Χαλαρή και χωρίς συγκέντρωση
Στον αντίποδα, η Liverpool ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, δεν είχε όμως την ανάλογη συνέχεια. Για την ακρίβεια, στο πρώτο ημίχρονο θύμισε περισσότερο τη ομάδα των φιλικών αγώνων παρά τη Liverpool του πρόσφατου αγώνα με την Norwich (και εκεί έγιναν κάποια, λίγα ασυνήθιστα λάθη) ή του β΄ημιχρόνου του Community Shield κόντρα στη Man City. Οι ρυθμοί  ήταν λίγο πιο χαλαροί, η συγκέντρωση σε χαμηλά επίπεδα και σε καμία περίπτωση η αμυντική γραμμή θύμισε το περσινό κόκκινο τοίχος!

Επέστρεψαν θυμωμένοι
Πριν από την έναρξη της σεζόν ο Klopp κάλεσε τους  παίκτες του να είναι θυμωμένοι και άπληστοι και να παλέψουν για όλα τα τρόπαια. Αυτός ο θυμός φάνηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, με τους “κόκκινους” να μπαίνουν αποφασιστικά, να ισοφαρίζουν μόλις στο 48′ με τον Mane (από ασίστ Firmino) και να συνεχίζουν να πιέζουν για την ανατροπή.

Σαν να μην πέρασε μια μέρα! Στην πρώτη του φετινή παρουσία στην αρχική ενδεκάδα, ο εκ των πρώτων σκόρερ της περσινής Premier League βρήκε δύο φορές δίχτυα.

Μετά το πρώτο σοκ, η Chelsea αντέδρασε στο γκολ που δέχτηκε, ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι και στα τελευταία στάδια βρήκε τις δυνάμεις να γίνει απειλητική (ακυρώθηκε σωστά γκολ του Mount για οφσάιντ λίγο πριν το τέλος) και πάλι όμως η Liverpool ήταν πιο επικίνδυνη και είχε περισσότερες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια.

Συναρπαστική παράταση, δραματικό φινάλε
Παρά την κούραση και τις αρκετές αλλαγές (ποδοσφαιριστών που πρωταγωνίστησαν), οι ρυθμοί ανέβηκαν κι άλλο στην παράταση, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν με μανία τη νίκη. Η Liverpool έφτασε πιο κοντά στον στόχο, ανατρέποντας το σκορ με τον Sadio Mane να σκοράρει ξανά.  Η Chelsea δεν τα έβαλε κάτω, ισοφαρίζοντας με εκτέλεση πέναλτι του Jorginho, μετά από παράβαση του Adrian. Ωστόσο, ο
Ισπανός πήρε το αίμα του πίσω και με το παραπάνω, διατηρώντας το 2-2 στο υπόλοιπο της παράτασης και κάνοντας την καθοριστική απόκρουση στο τελευταίο (και μοναδικό άστοχο) πέναλτι, που ανέλαβε ο νεαρός στράικερ των “μπλε”, Tamy Abraham.