«Διαβολικό» ξεκίνημα

August 11, 2019

Νίκη με το επιβλητικό 4-0 στο “Old Trafford” για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Τσέλσι στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισοζυγισμένο, αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Καλύτερο ξεκίνημα στη σεζόν δεν θα μπορούσε να ονειρευτεί η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer.

Με το ξεκίνημα οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για επιθετικό παιχνίδι και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός. Η Τσέλσι μπήκε δυνατά και έψαξε το γκολ, όμως το δοκάρι σταμάτησε του σουτ του Abraham στο 4′. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν καλό σουτ με τον Martial μετά από λάθος πάσα του Zouma. Ο αμυντικός των «μπλε» ήταν αυτός που ανέτρεψε τον Rashford στο πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Ο νεαρός Άγγλος ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει είχε η Τσέλσι στο 40′, όμως το δοκάρι έσωσε ξανά τον De Gea από το σουτ του Emerson.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη είχε πρωταγωνιστές τους Emerson και De Gea στο 56′. Ο πρώτος έπιασε δυνατό σουτ και ο τερματοφύλακας των «κόκκινων διαβόλων» έδιωξε με γροθιές. Έπειτα ήρθε το… διαβολικό τρίλεπτο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους Martial και Rasford να βρίσκουν δίχτυα. Ο πρώτος στο 65′ με κοντινή προβολή μετά από ασίστ του Pereira και ο Άγγλος δύο λεπτά αργότερα σε τετ-α-τετ που τον έβγαλε ο Pogba με απίθανη μακρινή μπαλιά. Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο James στο 81′ με τον Pogba να δίνει πάλι την πάσα στο νεαρό την κατάλληλη στιγμή.