Ακόμη ένα πάρτι στο “London Stadium”

August 10, 2019

Καταιγιστική απέναντι στη Γουέστ Χαμ για την πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ ήταν η Μάντσεστερ Σίτι. Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 5-0 με τον Sterling να κάνει χατ-τρικ. Ακόμη ένα ένα πάρτι για τους «πολίτες» στο “London Stadium”, που σε κάθε επίσκεψη σημειώνουν τουλάχιστον από τέσσερα γκολ. Συνολικά σε πέντε συναντήσεις απέναντι στα «σφυριά» στο συγκεκριμένο γήπεδο μετράνε το απόλυτο των νικών με 22 γκολ υπέρ και μόλις ένα κατά.

Η ομάδα του Pep Guardiola πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος, το οποίο σημείωσε ο Jesus στο 25ο λεπτό από ασίστ του Walker με κούρσα από τα δεξιά. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 51′ με τον Sterling να σκοράρει σε τετ-α-τετ περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Fabianski. Δύο λεπτά μετά ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Jesus, ενώ στο 75′ ο Sterling βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα.

Ο Aguero στο 86′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 με πέναλτι, το οποίο χρειάστηκε να εκτελεστεί δεύτερη φορά λόγω παράβασης αμυνόμενου των γηπεδούχων που μπήκε στην περιοχή πριν το κτύπημα της μπάλας. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Sterling να κάνει χα-τρικ και να παίρνει ενθύμιο τη μπάλα της αναμέτρησης!