Άνετη και ωραία στην πρεμιέρα

August 10, 2019

Καθ’ όλα ουσιαστική, με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και κατά διαστήματα καταιγιστική, η Liverpool κατάφερε να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα καθαρίζοντας από το πρώτο ημίωρο την νίκη κόντρα στην Norwich, στο απόρθητο Anfield (συμπλήρωσε 41 σερί παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς ήττα!).

Όλα έγιναν εύκολα πολύ νωρίς στο παιγνίδι αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με αυτογκόλ του Grant Hantley. Η Liverpool συνέχισε τον επιθετικό της ρυθμό και στο 19ο λεπτό ο Mo Salah με σουτ άνοιξε και φέτος λογαριασμό με τα γκολ. Ο Αιγύπτιος σκόραρε για τρίτη σερί πρεμιέρα με τη φανέλα των Reds,

Τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους και η νίκη κλείδωσε εννιά λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Virgil van Dijk μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαλάχ. Στο 39ο έφυγε με αναγκαστική αλλαγή ο Alisson και στην θέση του έκανε ντεμπούτο ο 32χρονος Ισπανός τερματοφύλακας, Adrian. Η ομάδα του Jurgen Klopp δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε να είναι εύστοχη πετυχαίνοντας και 4ο γκολ στο 42ο λεπτό αυτή την φορά με κεφαλιά του Origi.

Μ ένα σκορ 4-0 στο ημίχρονο ήταν φυσικό να χαλαρώσει τον ρυθμό της στο 2ο ημίχρονο η Liverpool, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να μειώσουν τα καναρίνια με σουτ, του ανθρώπου που την κουβάλησε πέρσι επιθετικά στην Championship, Teemu Pukki στο 64o λεπτό.