Σκληρή μάχη και στα γαλάζια η ασπίδα

August 4, 2019

Από εκεί που σταμάτησαν πέρσι συνέχισαν Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για το Community Shield και μετά από ισοπαλία στην κανονική διάρκεια έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Νικητές με 5-4 βγήκαν οι «πολίτες», όπως και στην περσινή μάχη που απολαύσαμε στην Πρέμιερ Λιγκ. Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές φάσεις και άφησε υποσχέσεις για ακόμη μια σπουδαία σεζόν.

Με ευκαιρίες τόσο από τη Μάντσεστερ Σίτι όσο και από τη Λίβερπουλ ξεκίνησε ο αγώνας, με την πρώτη να βρίσκει δίχτυα νωρίς. Στο 12ο λεπτό ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ, το οποίο κέρδισε ο Σανέ που αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο. Ακολούθησαν κι άλλες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο, όμως μετά το μισάωρο έπεσε αρκετά ο ρυθμός.

Αποφασισμένοι για να ισοφαρίσουν μπήκαν οι«κόκκινοι» στην επανάληψη και τα κατάφεραν στο 76′ με κεφαλιά του Μάτιπ. Είχαν προηγηθεί σπουδαίες ευκαιρίες, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να έχει δοκάρι στις αρχές του δεύτερου μέρους, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο από την ομάδα του Μερσεϊσάιντ. Υπερίσχυσαν οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας απίστευτες ευκαιρίες, με μια από αυτές ο Σαλάχ να φτάνει κοντά στο γκολ και τον Γουόκερ να διώχνει εντυπωσιακά προ της γραμμής.

Αφού το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με την ασπίδα να βάφεται γαλάζια. Από τις δέκα εκτελέσεις μόνο μια δεν κατέληξε στα δίχτυα, με τον Μπράβο να αποκρούει το πέναλτι του Βαϊνάλντουμ. Ο Ζεσούς ήταν ο τελευταίος που σκόραρε από την άσπρη βούλα, δίνοντας έναυσμα για να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί.

Λίβερπουλ: Alisson, Alexander-Arnold (66 Matip), Gomez, Van Dijk, Robertson, Fabinho (66′ Keita), Henderson (78′ Lallana), Wijnaldum, Origi (78′ Oxlade-Chamberlain) Salah, Firmino (78′ Shaqiri).

Μάντσεστερ Σίτι: Bravo, Walker, Stones, Otamendi, Zinchenko, Rodri, Silva (59′ Gundogan), De Bruyne (88′ Foden), Sane (11′ Jesus), Bernardo, Sterling.