Ο νικητής βγήκε στα πέναλτι

August 4, 2019

Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο νικητής στο φιλικό μεταξύ των Γουέστ Χαμ και Αθλέτικ Μπιλμπάο. Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο του Betway Cup, χορηγού της αγγλικής ομάδας, με νικητές όμως να βγαίνουν οι βάσκοι. Στη κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2, με τον Άλε να βάζει αυτογκόλ μόλις στο 1ο λεπτό και τον Ινάκι Γουίλιαμς να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους στο 15′. Μέσα σε ένα τρίλεπτο ήρθε η ισοφάριση, με τους Μανουέλ Λανζίνι και Τζακ Γουίλσαρ να βρίσκουν δίχτυα σε 20ο και 22ο λεπτό αντίστοιχα. Πιο εύστοχοι από τα έντεκα βήματα αποδείχθηκαν οι παίκτες της Μπιλμπάο, επικρατώντας με 4-2 και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Το τουρνουά πραγματοποιήθηκε για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά, με τη διοργανώτρια Γουέστ Χαμ να έχει κατακτήσει το τρόπαιο μόλις μια φορά. Το 2015 είχε χάσει από τη Βέρντερ Βρέμης και την επόμενη χρονιά από τη Γιουβέντους. Το 2017 διεξήχθησαν δύο αναμετρήσεις κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, με τη γερμανική ομάδα να σηκώνει την κούπα με συνολικό σκορ 3-2, ενώ πέρσι τα «σφυριά» κέρδισαν τη Μάιντς στα πέναλτι.

Η Γουέστ Χαμ αγωνίστηκε με τους: Roberto, Fredericks (81′ Zabaleta), Balbuena (75 Ogbonna), Diop, Cresswell (74′ Masuaku), Rice (74′ Sanchez), Wilshere (75′ Snodgrass), Anderson (75′ Yarmolenko), Fornals (46′ Antonio), Lanzini (74′ Diangana), Haller (74 Chicharito).