Ολοκλήρωσε την προετοιμασία με… νίκη

August 4, 2019

Με νίκη, αν και ήρθε στη διαδικασία των πέναλτι, ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσιαϊρ επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι της Μίλαν, στο πλαίσιο του International Champions Cup, έπειτα από το ισόπαλο 2-2 στην κανονική διάρκεια. Το σκορ είχε ανοίξει για τους «κόκκινους διαβόλους» ο Ράσφορντ στο 14ο λεπτό και ο Σούσο έφερε το ματς στα ίσα στο 25′. Η ιταλική ομάδα πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ του Λίντελοφ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ενώ την ισοφάριση πέτυχε ο Λίνγκαρντ στο 72ο λεπτό.

Το διεθνές τουρνουά δεν ολοκληρώθηκε ακόμη, με δύο αγώνες να απομένουν, όμως μετά το πιο πάνω αποτέλεσμα η πρωτιά κλείδωσε για τη Μπενφίκα. Όσον αφορά τον απολογισμό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τερμάτισε με οκτώ βαθμούς. Να σημειωθεί πως πριν το σημερινό παιχνίδι η αγγλική ομάδα μετρούσε πέντε νίκες σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια.

Για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αγωνίστηκαν οι: De Gea, Wan-Bissaka (64′ Young), Lindelof, Rojo (64′ Tuanzebe), Shaw, Matic (64′ Fred), McTominay, A. Pereira (64′ Lingard), Mata (64′ James), Martial (82′ Greenwood), Rashford (82′ Gomes).