Δώρο αυτογκόλ… για τη φιλοξενία

August 4, 2019

Φιλοξενούμενη της Μπαρσελόνα για το Joan Gamper Trophy ήταν η Άρσεναλ το βράδυ της Κυριακής στο «Καμπ Νόου». Οι «κανονιέρηδες» γνώρισαν την ήττα με 2-1, έχοντας προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με τέρμα του Ομπαμεγιάνγκ στο 36ο λεπτό. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή με… δώρο των αντιπάλων τους, αφού η ισοφάριση ήρθε με αυτογκόλ του Μέιτλαντ Νάιλς στο 69′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με εξαιρετικό γκολ του Λούις Σουάρες στο 90′ και έτσι το τρόπαιο έμεινε στη Βαρκελώνη.

Το τουρνουά όπως αντιλαμβάνεται κανείς από την ονομασία, διεξάγεται προς τιμήν του Ζοάν Γκαμπέρ που ήταν ιδρυτικό μέλος του συλλόγου, ενώ υπήρξε ποδοσφαιριστής και ακολούθως πρόεδρος στη Μπαρσελόνα. Ανελλιπώς από το 1966 διεξάγεται η διοργάνωση, που μέχρι το 1996 σε αυτήν συμμετείχαν τέσσερις ομάδες κάθε χρόνο. Από το 1997 έως σήμερα οι «μπλαουγκράνα» δίνουν ένα αγώνα προσκαλώντας ομάδες από διάφορες χώρες, ακόμη και εκτός Ευρώπης. Πέραν της Άρσεναλ, στο παρελθόν αγωνίστηκαν ακόμη πέντε ομάδες και πιο συγκεκριμένα οι Άστον Βίλα, Ίπσουιτς, Νότιγχαμ Φόρεστ, Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι. Η τελευταία συμμετείχε δύο φορές, κατακτώντας μάλιστα σε μια από αυτές το τρόπαιο.

Για την Άρσεναλ αγωνίστηκαν οι: Leno, Maitland-Niles, Chambers, Sokratis (86′ Mustafi), Monreal (46′ Kolasinac), Xhaka (86′ Torreira), Willock (70′ Martinelli), Mkhitaryan (70′ Ceballos), Ozil (70′ Saka), Nelson (46′ Guendouzi), Aubameyang (86′ Nketiah)