Άνοιξε με απίστευτο παιχνίδι η αυλαία

August 3, 2019

Με ένα απίστευτο παιχνίδι που τα είχε όλα άνοιξε η αυλαία στη Τσάμπιονσιπ. Λούτον και Μίντλεσμπρο πρόσφεραν γκολ, έξι στο σύνολο και θέαμα, χωρίς να βγει νικητής, ενώ  άξιο αναφοράς ένα ακυρωθέν τέρμα καθώς  και ένα χαμένο πέναλτι. Εάν ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν προμήνυμα για το τι επιφυλάσσει η σεζόν τότε αναμένουμε με  ανυπομονησία τη συνέχεια! Άλλωστε, το πρωτάθλημα της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας στην Αγγλία είναι αρκετά ενδιαφέρον και κάθε χρόνο κρύβει εκπλήξεις, τόσο θετικές όσα και αρνητικές. Όσοι επιλέξουν να παρακολουθήσουν το «μαραθώνιο» των 46 αγωνιστικών θα αποζημιωθούν, περισσότερο όχι μόνο για το θέαμα, αλλά και από τις συγκινήσεις που προσφέρουν τα παιχνίδια και οι μάχες στο γρασίδι των γηπέδων της Championship.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος της πρεμιέρας, η φιλοξενούμενη Μίντλεσμπρο πήρε προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Φλέτσερ. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση με τρομερό γκολ του Μπράντλεϊ και στο 24′ οι νεοφώτιστοι έφτασαν στην ανατροπή με κεφαλιά του Κρέινι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Το ημίχρονο όμως έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες, αφού ο Ασομπαλόνγκα στο 37′ πέτυχε γκολ εκμεταλλευόμενος τα τραγικά λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων.

Μπόλικο το ενδιαφέρον και στο δεύτερο μέρος, που ξεκίνησε με ακυρωθέν γκολ στο 50′ για χέρι του Κόλινς. Το τέρμα που έβαλε πάλι μπροστά στο σκορ την «Μπόρο» σημειώθηκε στο 68ο λεπτό από τον Γουίνγκ και το σενάριο ανατροπής φάνηκε να παίρνει σάρκα και οστά για το φαβορί της αναμέτρησης. Στο 82′ μάλιστα είχε ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά ο Ασομπαλόνγκα αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι. Η μπάλα ως είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις τιμωρεί, κάτι που έγινε στην προκειμένη περίπτωση, με τον Κόλινς να ισοφαρίζει στο 85′ για το 3-3 και να δίνει τον βαθμό στους γηπεδούχους.