Πανηγύρισαν τρόπαιο στο Μόναχο

August 1, 2019

Με νίκη στη διαδικασία των πέναλτι η Τότεναμ κατέκτησε το Audi Cup, επικρατώντας της οικοδέσποινας Μπάγερν. Οι «πετεινοί» κέρδισαν 6-5 με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα τους, Πάουλο Γκαζανίγκα, που απέκρουσε δύο εκτελέσεις. Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2, με τη λονδρέζικη ομάδα να είχε προηγηθεί με δύο γκολ των Λαμέλα και Έρικσεν σε 19ο και 59ο λεπτό αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 62′ με τον Αρπ και ισοφάρισαν είκοσι λεπτά μετά με γκολ του Ντέιβις.

Η Τότεναμ έγινε η τρίτη ομάδα που φεύγει από το Μόναχο με το τρόπαιο, στις έξι φορές που πραγματοποιήθηκε η διοργάνωση. Τρεις πρωτιές μετράνε οι «βαυαροί», ενώ την κούπα σήκωσαν από μια φορά Μπαρσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Τότεναμ στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε με τους: Lloris, Walker-Peters, Sanchez, Vertonghen, Rose, Winks, Sissoko, Dele, Lamela, Nkoudou, Lucas.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Gazzaniga, Foyth (77′ Marsh), Alderweireld, Tanganga, White, Sissoko (84′ Georgiou), Skipp, Lucas (70′ Roles), Eriksen, Son, Kane.