Επιστροφές και… επιτέλους νίκη

August 1, 2019

Επιστροφές στις προπονήσεις για πέντε παίκτες αυτή την εβδομάδα στη Λίβερπουλ και όλοι πήραν χρόνο ως βασικοί στο φιλικό με τη Λιόν στη Γενεύη. Με τους Άλισον, Σαλάχ, Φιρμίνο, Κεϊτά και Σακίρι να αγωνίζονται, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε… επιτέλους νίκη έπειτα από τέσσερα παιχνίδια προετοιμασίας χωρίς να κερδίσει. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 3-1, αν και είχαν μείνει νωρίς πίσω στο σκορ.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που προήλθε από λάθος του Άλισον. Δεν άργησε να απαντήσει η Λίβερπουλ, ισοφαρίζοντας στο 17′ με το Φιρμίνο. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε με την πλάτη στο τέρμα, στο πρώτο του παιχνίδι με την ομάδα μετά τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε η ανατροπή, με αυτογκόλ του Άντερσεν έπειτα από σέντρα του νεαρού Κι-Τζάνα Χούβερ. Πολύ καλή στην επανάληψη η ομάδα του Μερσεϊσάιντ, που βρήκε δίχτυα ξανά με γκολάρα του Χάρι Γουίλσον. Ο Ουαλός στο 53′ με συνατό σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λίβερπουλ έπαιξε με τους: Alisson (62′ Mignolet), Hoever (46′ Sepp van den Berg (62′ Elliott)), Gomez (62′ Matip), Lovren (62′ Van Dijk), Larouci (62′ Robertson), Keita (46′ Lewis), Shaqiri (30′ Milner (62′ Henderson)), Lallana (62′ Fabinho), Wilson (62′ Wijnaldum), Salah (46′ Duncan (62′ Oxlade-Chamberlain)), Firmino (30′ Brewster (62′ Origi)).