Βγήκε νικήτρια σε φιλικό με εφτά γκολ

July 29, 2019

Φιλικό παιχνίδι με τη Ρέντινγκ έδωσε η Τσέλσι και σημειώθηκαν εφτά τέρματα. Οι «μπλε» επικράτησαν με 4-3. Ο Μπάρετ με όμορφο γκολ άνοιξε το σκορ στο 13′ για την ομάδα της Τσάμπιονσιπ, αλλά ο Μπάρκλει εννέα λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε την ισοφάριση. Η ανατροπή ήρθε πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 42′ με φοβερό σουτ του Κένεντι από μακρινή απόσταση.

Στην επανάληψη η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ βρήκε ακόμη δύο φορές δίχτυα, αφού όμως πρώτα γνώρισε την ισοφάριση στο 49′ με κοντινή προβολή του Μόρισον. Ακολούθησαν τα δύο γκολ του Μάουντ στο 57ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής και στο 59′ έπειτα από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν για το τελικό αποτέλεσμα στο 71ο λεπτό με τέρμα του Μπάλντοκ.

Η ενδεκάδα της Τσέλσι: Caballero, Zappacosta, Christensen, Tomori, Alonso, Drinkwater, Bakayoko, Kenedy, Barkley, Pulisic, Giroud.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λονδρέζικη ομάδα έπαιξε με τους: Caballero (63′ Cumming), Azpilicueta, Zouma, David Luiz, Emerson, Pedro, Jorginho, Kovacic, Mount, Abraham, Batshuayi.