Δύο ήττες σε μια μέρα

July 27, 2019

Δύο ήττες σε μια μέρα δέχθηκε η Έβερτον, που συμμετείχε στο Opel Cup που διοργάνωσε η Μάιντς. Πέραν της γερμανικής ομάδας, που ασφαλώς έλαβε μέρος, συμμετείχε ακόμη η Σεβίλλη. Τα τρία παιχνίδια που διεξήχθησαν ήταν διάρκειας μιας ώρας και η αυλαία άνοιξε με την ισπανική ομάδα να επικρατεί με 1-0 απέναντι στα «ζαχαρωτά». Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση επιτεύχθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 47ο λεπτό.

Στο δεύτερο τους παιχνίδι οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα έχασαν με 3-1 από τους οικοδεσπότες, που άνοιξαν το σκορ στο τέλος του πρώτο μέρους. Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη σκόραραν στο 36ο και 59ο λεπτό, ενώ για την Έβερτον είχε μειώσει στο 40′ προσωρινά σε 2-1 ο Γκιμπς. Ενδιάμεσα των δύο αναμετρήσεων της αγγλικής ομάδας πραγματοποιήθηκε ο αγώνες μεταξύ της Σεβίλλης και της Μάιντς, με την πρώτη να παίρνει τη νίκη με το επιβλητικό 5-0 και να κατακτά το τρόπαιο.

Κόντρα στη Σεβίλλη η Έβερτον ξεκίνησε και τελείωσε τον αγώνα με τους: Pickford, Coleman, Mina, Holgate, Digne, Gomes, Delph, Walcott, Sigurdsson, Bernard, Calvert-Lewin.

Στο παιχνίδι με τη Μάιντς έπαιξαν οι: Lossl, Coleman (31′ Connolly), Holgate (31′ Pennington), Gibson, Digne (31′ Foulds), Schneiderlin (54′ Hornby), Broadhead, McCarthy (31′ Adeniran), Davies, Mirallas, Walcott (31′ Gordon).