Εξήλθε ισόπαλη και… μοιράστηκε το τρόπαιο

July 25, 2019

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε την περιοδεία της στις ΗΠΑ η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Μερσεϊσάιντ μετά τις δύο ήττες στα προηγούμενα δύο φιλικά, εξήλθε ισόπαλη με την Σπόρτινγκ στη Νέα Υόρκη. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο του Western Union Cup που διοργανώθηκε από τη χορηγό εταιρεία των «κόκκινων» και αφού δεν υπήρξε νικήτρια ομάδα το τρόπαιο… μοιράστηκε!

Στο αγωνιστικό μέρος, η πορτογαλική ομάδα το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ του Μπρούνο Φερνάντες και γκάφα του Μινιολέ που έστειλε στην ουσία ο ίδιος τη μπάλα στα δίχτυα. Παρά την άσχημη εξέλιξη, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Ο Ντιβόκ Οριγκί ισοφάρισε στο 20′ και ο Τζίνι Βαϊνάλντουμ στο 44′ έβαλε τη Λίβερπουλ μπροστά στο σκορ. Το 2-2 πέτυχε ο Γουέντελ στο 53ο λεπτό και στο υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι.

Η Λίβερπουλ αγωνίστηκε με τους: Mignolet, Alexander-Arnold (61′ Gomez), Matip (89′ Sepp van den Berg), Van Dijk (76′ Lovren ), Robertson (61′ Wilson ), Fabinho, Henderson (76′ Lallana), Milner, Wijnaldum (76′ Jones), Oxlade-Chamberlain (61′ Kent), Origi (76′ Brewster).