Είχε γκολ και σκληρά μαρκαρίσματα το… φιλικό

July 25, 2019

Νικήτρια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην αγγλική μονομαχία στη Σαγκάη στα πλαίσια του International Champions Cup. Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με 2-1 της Τότεναμ και έφτασαν τους έξι βαθμούς στη διοργάνωση έπειτα από δύο παιχνίδια που έχουν δώσει. Την περσινή σεζόν το τρόπαιο του τουρνουά κατέληξε στους «πετεινούς», που πλέον δεν έχουν μαθηματικές ελπίδες για να το σηκώσουν και φέτος.

Ο Μαρσιάλ στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ, νικώντας τον Γκαζανίγκα με σουτ στην (όχι καλυμμένη) κλειστή του γωνιά. Πέραν του γκολ, στο πρώτο ημίχρονο χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία από τον Ντέλε Άλι, ενώ υπήρξαν δύο δυνατά μαρκαρίσματα. Ο Σισόκο στο 24′ αφού πρώτα έριξε στο έδαφος τον Τζέιμς στη συνέχεια τον πάτησε στο σώμα και προκλήθηκε ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Η άλλη φάση έγινε στο 39′, όταν ο Περέιρα πήγε με τις τάπες στα πόδια του Κέιν ρίχνοντας τον στο γρασίδι.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65′ ο Λούκας Μόουρα πέτυχε την ισοφάριση, έχοντας την τύχη με το μέρος του αφού η μπάλα μετά το σουτ του βρήκε σε αντίπαλο και άλλαξε πορεία για να φτάσει στα δίχτυα. Στο 80′ η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσιαϊρ πήρε ξανά το προβάδισμα, με τους Μάτα και Γκόμες να αλλάζουν όμορφα τη μπάλα στην περιοχή και τον τελευταίο να σκοράρει.

Η Τότεναμ αγωνίστηκε με τους: Gazzaniga, Walker-Peters (46′ Foyth), Vertonghen (46′ Alderweireld), Tanganga (70′ Marsh), Georgiou (62′ White), Sissoko (62′ Eriksen), Winks (46′ Skipp), Ndombele (46′ Lucas), Dele (62′ Roles ), Kane (46′ Son), Parrott (46′ Lamela).

Για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπαιξαν οι: De Gea (46′ Romero), Wan-Bissaka (46′ Dalot), Rojo (46′ Lindelöf), Smalling (46′ Bailly (56′ Tuanzebe)), Young (46′ Shaw), James (46′ Gomes), Pogba (46′ Fred), McTominay (46′ Matic), A Pereira (46′ Mata), Martial (46′ Rashford), Greenwood (46′ Lingard).