Διέσυρε την «Μπάρσα του Χονγκ Κονγκ»

July 24, 2019

Την έξι φορές Πρωταθλήτρια Χονγκ Κονγκ τα τελευταία εννέα χρόνια κέρδισε σε φιλικό παιχνίδι η Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες» παρατάχθηκαν με βασικά στελέχη και διέσυραν την Κιτσί επικρατώντας με 6-1, σημειώνοντας από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Η «Μπάρσα του Χονγκ Κονγκ» όπως είναι γνωστή η ομάδα δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 13ο λεπτό από τον Νταβίντ Σίλβα. Ακολούθησε το τέρμα του Σανέ στο 40′ και ακόμη ένα από τον Στέρλινγκ τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Σανέ βρήκε δίχτυα και στο 55′, ενώ ακολούθησε το τέρμα από τον Τουαΐζι στο 80′. Στο 85′ μείωσε η Κιτσί και τρία λεπτά μετά ο Πόζο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πως αγωνίστηκε η ομάδα του Μάντσεστερ: Bravo, Walker (64′ Danilo), Stones (72′ Harwood-Bellis), Laporte (64′ Bernabe), Angelino (46′ Zinchenko), Gundogan (72′ Pozo), De Bruyne (64′ Dionkou), Silva (46′ Rodri), Bernardo (64′ Doyle), Sane (72′ Foden), Sterling (72′ Touaizi).