Γκολ, αποβολές και διαδικασία των πέναλτι

July 24, 2019

Σε ένα φιλικό που τα είχε όλα, η Άρεναλ ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, στα πλαίσια του International Champions Cup. Στην κανονική διάρκεια το παιχνίδι τελείωσε 2-2, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται από το πρώτο ημίχρονο με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο 10′ ο Λακαζέτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ, αφού ένα λεπτό προηγουμένως ο Νάτσο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφού απέκρουσε τη μπάλα με το χέρι και στέρησε σίγουρο γκολ. Ο Γάλλος ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι, στο οποίο φάνηκε τυχερός αφού χρειάστηκε τη βοήθεια και των δύο δοκαριών για να περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο 24ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ διπλασίασε τα τέρματα της Λονδρέζικης ομάδας, που όμως στο 40′ έμεινε και αυτή με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παπασταθόπουλος αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών και έφυγε εκνευρισμένος από τον αγωνιστικό χώρο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Ρεάλ πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές και κυνήγησε τα γκολ, που ήρθαν με απόσταση τριών λεπτών. Στο 56′ ο Μπέιλ ισοφάρισε με κοντινό πλασέ σε κενή εστία και ο Ασένσιο στο 59′ πέτυχε την ισοφάριση. Τρία λεπτά μετά το γκολ του όμως ο Ισπανός αντικαταστάθηκε αφού τραυματίστηκε και ίσως μείνει για αρκετό διάστημα εκτός δράσης. Στο μισάωρο που ακολούθησε δεν υπήρξαν πολλές φάσεις και το σκορ έμεινε 2-2, έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί οι «κανονιέρηδες» βρήκαν δίχτυα σε δύο από τις πέντε εκτελέσεις τους, σε αντίθεση με τους αντιπάλους που εκτέλεσαν τέσσερα και έχασαν μόνο ένα.

Για την ιστορία, η Ρεάλ με τη νίκη στα πέναλτι πήρε δύο βαθμούς και η Άρσεναλ ένα. Με το βαθμό αυτό η Λονδρέζικη ομάδα έφτασε τους εφτά σε τρεις αγώνες και έχοντας ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις στο τουρνουά βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Η διοργάνωση θα ολοκληρωθεί στις 10 Αυγούστου και τότε όλες οι ομάδες θα έχουν δώσει από τρεις αγώνες. Από τις υπόλοιπες έντεκα ομάδες που συμμετέχουν, μόλις οι τέσσερις έχουν πιθανότητες να… κλέψουν την πρωτιά.

Η Άρσεναλ αγωνίστηκε με τους: Martinez, Jenkinson, Chambers, Sokratis, Kolasinac, Willock (46′ Monreal), Xhaka, Mkhitaryan (75′ Nelson), Ozil (75′ Burton), Aubameyang (75′ Saka), Lacazette (75′ Nketiah).