Κέρδισε στις καθυστερήσεις με γκολ από το κέντρο

July 21, 2019

Με μια γκολάρα του Χάρι Κέιν στις καθυστερήσεις με σουτ από το κέντρο του γηπέδου, η Τότεναμ επικράτησε με 3-2 της Γιουβέντους στα πλαίσια του International Champions Cup. Ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε στο 90’+3 και… γλύτωσε τις δύο ομάδες από τη διαδικασία των πέναλτι που θα ακολουθούσε σε περίπτωση ισοπαλίας.

Οι «πετεινοί» είχαν προηγηθεί με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με σκόρερ τον Λαμέλα, που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Μπουφόν σε σουτ του Πάροτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο βοηθός διαιτητής σήκωσε τη σημαία υποδεικνύοντας λανθασμένα οφσάιντ τον Σον και στέρησε στην ουσία ένα σίγουρο γκολ για τη Λονδρέζικη ομάδα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς άλλο γκολ και το δεύτερο ξεκίνησε με ακόμη ένα… διαιτητικό λάθος, αφού στο 50′ ο Λούκας ανατράπηκε στην περιοχή όμως ο ρεφ  της αναμέτρησης δεν πρόσεξε την παράβαση.

Στο 56′ ήρθε η ισοφάριση για τη Γιουβέντους με δυνατό συρτό σουτ του Ιγκουαίν  και τέσσερα λεπτά μετά ο Ρονάλντο έδωσε προβάδισμα στους «μπιανκονέρι». Δεν κράτησε όμως για πολύ, με τον Λούκας να πετυχαίνει στο 65′ το 2-2 με κοντινή προβολή έπειτα από ασίστ του Ντομπελέ που μόλις είχε περάσει στον αγώνα. Εκεί που όλα έδειχναν πως η νίκη θα κριθεί στα πέναλτι, ο Κέιν με την έμπνευση του στις καθυστερήσεις έδωσε τέλος στο παιχνίδι.

Αξίζει να αναφερθεί πως στην αναμέτρηση πήραν χρόνο συμμετοχής δύο Κύπριοι διεθνείς, ένας με κάθε ομάδα. Στο αρχικό σχήμα της Τότεναμ ήταν ο Άντονι Γεωργίου και αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό, ενώ ως αλλαγή στο 75′ πέρασε στο παιχνίδι για τη Γιουβέντους ο Γρηγόρης Κάστανος.

Η Τότεναμ αγωνίστηκε με τους: Gazzaniga, Walker-Peters (Marsh 71), Alderweireld (c) (Foyth 46), Tanganga (Vertonghen 46), Georgiou (White 71), Skipp (Bowden 90+2), Winks (Roles 63), Dele (Sissoko 46), Lamela (Ndombele 63), Son (Lucas 46), Parrott (Kane 46).