Χορταστικό φιλικό με πέντε γκολ

July 20, 2019

Φιλική ήττα από τη Μπορούσια Ντόρτμουντ δέχθηκε η Λίβερπουλ, σε ένα χορταστικό φιλικό με πέντε τέρματα. Η Γερμανική ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Αλκαθέρ μετά από αδράνεια στην άμυνα. Στο 35′ ο Γουίλσον ισοφάρισε για την ομάδα του Μερσεϊσάιντ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1. Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ πήρε ξανά προβάδισμα, με τέρμα του Ντελάνεϊ στο 53′ και πέντε λεπτά μετά ο Λάρσεν πέτυχε το 3-1. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στο 75′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του νεαρού Μπρούστερ, που για τρίτο σερί φιλικό βρίσκει δίχτυα.

Ο Γιούργκεν Κλοπ κράτησε το αρχικό του σχήμα για μια ώρα και ακολούθως πραγματοποίησε δέκα αλλαγές κρατώντας μόνο τον τερματοφύλακα για ολόκληρο το παιχνίδι. Στα προηγούμενα δύο φιλικά της ομάδας, που ήταν με χαμηλότερης δυναμικότητας αντιπάλους, ο Γερμανός τεχνικός είχε πραγματοποιήσει τις αλλαγές του με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Απέναντι στην παλιά του ομάδα ήθελε να δώσει περισσότερο χρόνο σε κάποιους ποδοσφαιριστές και συνάμα λιγότερο σε μερικούς που ξεκίνησαν πιο αργά την προετοιμασία.

Η Λίβερπουλ αγωνίστηκε με τους: Simon Mignolet, Nathaniel Clyne (60′ Trent Alexander-Arnold),  Joel Matip (60′ Virgil van Dijk), Joe Gomez (60′ Dejan Lovren ) Yasser Larouci (60′ Andrew Robertson, Alex Oxlade-Chamberlain (60′ Adam Lewis), Fabinho (60′ Georginio Wijnaldum), James Milner (60′ Jordan Henderson), Harry Wilson (60′ Ben Woodburn), Divock Origi (60′ Rhian Brewster), Ryan Kent (60′ Curtis Jones).