Μπήκαν με το δεξί στο τουρνουά οι «κανονιέρηδες»

July 18, 2019

Νικηφόρο το πρώτο παιχνίδι της Άρσεναλ στο φετινό International Champions Cup, που άνοιξε μια μέρα προηγουμένως με την αναμέτρηση της Φιορεντίνα με την Τσίβας Γουαδαλαχάρα. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 2-1 της Μπάγερν Μονάχου στο παιχνίδι που διεξήχθη στην Καλιφόρνια. Η Λονδρέζικη ομάδα πήρε προβάδισμα στο 49ο λεπτό με αυτογκόλ του Ποζνάνσκι και οι «βαυαροί» ισοφάρισαν με το Λεβαντόφσκι στο 71′. Το γκολ που έκρινε τη φιλική νίκη στο τουρνουά σημειώθηκε στο 88′ από το νεαρό Ενκετιά.

Η Άρσεναλ αγωνίστηκε με τους: Leno (Martínez 46), Maitland-Niles, Sokratis, Mustafi (Chambers 81), Monreal (Kolasinac 46), Willock (Burton 65), Xhaka, Mkhitaryan (Nelson 65), Özil (John-Jules 81), Aubameyang (Saka 81), Lacazette (Nketiah 81).

Η Μπάγερν ξεκίνησε το παιχνίδι με τους: Neuer, Kehl, Boateng, Martínez, Alaba, Thiago, Arp, Johansson, Tolisso, Ontuzans, Müller. Στο δεύτερο ημίχρονο η ενδεκάδα ήταν η εξής: Ulreich, Kimmich, Süle, Pavard, Poznanski, Stiller, Goretzka, Gnabry, Singh, Coman, Lewandowski.