Με ανατροπή… οδεύει για ακόμη ένα τίτλο

July 17, 2019

Προς ολοταχώς για ακόμη ένα τίτλο οδεύει η Μάντσεστερ Σίτι, έστω και αν πρόκειται για φιλικό τουρνουά. Οι «πολίτες» επικράτησαν με ανατροπή 4-1 της Γουέστ Χαμ και πέρασαν στον τελικό του Premier League Asia Trophy 2019. Το Σάββατο θα διεκδικήσουν το τρόπαιο με αντίπαλο τη Γουλβς που νωρίτερα πέρασε άνετα το εμπόδιο της Νιούκασλ.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξαν τα «σφυριά» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νομπλ στο 26ο λεπτό. Στο 33′ ο Νταβίντς Σίλβα ισοφάρισε και τρία λεπτά αργότερα ο Νμέτσα με πέναλτι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδίολα. Στην επανάληψη ο Στέρλινγκ που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή σημείωσε δύο γκολ, σε 59ο και 72ο λεπτό. Ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα είχαν στο δεύτερο ημίχρονο οι «πολίτες», που ήταν σαφώς καλύτεροι από τους αντιπάλους.

Μάντσεστερ Σίτι: Claudio Bravo, Danilo (Walker 63), Harwood-Bellis, Laporte (Stones 63), Angelino (Zinchenko 63), Rodri (Aleix Garcia 71), David Silva (Sane 46), Doyle (Gundogan 63), Bernabe (De Bruyne 46), Poveda-Ocampo (Bernardo Silva 46), Nmecha (Sterling 46).

Γουέστ Χαμ: Roberto, Fredericks (Zabaleta 62), Diop, Ogbonna (Reid 68), Johnson (Cresswell 62), Rice (Sanchez 46), Noble (Obiang 62), Wilshere (Snodgrass 46), Lanzini (Diangana 62), Felipe Anderson (Yarmolenko 46), Antonio (Chicharito 46).