Ξεμούδιασμα με «6άρα»

July 12, 2019

Μετά από σχεδόν μια βδομάδα προπονήσεων η Λίβερπουλ έδωσε το πρώτο της φιλικό παιχνίδι. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 6-0 της Τρανμίρ Ρόβερς, πετυχαίνοντας από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Γιούργκεν Κλοπ χρησιμοποίησε διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο, επιλέγοντας τόσο νεαρούς όσο και έμπειρους σε κάθε μια. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό ο Ναθάνιελ Κλάιν, έπειτα από ασίστ του νεαρού Ρίαν Μπρούστερ. Ο 19χρονος επιθετικός μάλιστα σημείωσε τα επόμενα δύο γκολ της ομάδας του, το πρώτο με κεφαλιά στο 38′ και το δεύτερο με κοντινό πλασέ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε πρώτος ο Κέρτις Τζόουνς στο 54′ και έξι λεπτά μετά σκόραρε ο Ντιβόκ Οριγκί. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 68′ ο Μπόμπι Ντάνκαν, ο οποίος είναι ξάδερφος του Στίβεν Τζέραρντ. Την ασίστ στο έκτο γκολ της ομάδας έδωσε ο Πολ Γκλάτζελ, που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 78′ από τον Ντάνιελ Άθερτον. Ο τελευταίος είναι τερματοφύλακας, αλλά δεν υπήρχαν άλλοι ποδοσφαιριστές στον πάγκο και έτσι πέρασε αυτός στον αγωνιστικό χώρο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ αγωνίστηκε με τους: Mignolet, Clyne, Phillips, Gomez, Larouci, Milner, Oxlade-Chamberlain, Lallana, Kent, Wilson, Brewster.

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν οι: Jaros, Hoever, Matip, Johnston, Lewis, Fabinho, Jones, Woodburn, Duncan, Glatzel (78′ Atherton), Origi.