Έγραψε ιστορία με φιλικό στην Κένυα

July 8, 2019

Ιστορικό φιλικό στην Κένυα έδωσε η Έβερτον, που έγινε η πρώτη ομάδα από την Πρέμιερ Λιγκ που αγωνίζεται στη χώρα. Το ίδιο… επίτευγμα κατέγραψε και πριν δύο χρόνια στην Τανζανία ο σύλλογος του Μερσεϊσάιντ. Τα «ζαχαρωτά» αγωνίστηκαν κόντρα στην Καριομπάνγκι Σαρκς μπροστά σε 60 χιλιάδες θεατές και οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Παρότι φιλικό, το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι αφού διεξήχθη στα πλαίσια του «SportPesa Trophy» που διοργάνωσε ο βασικός χορηγός της Αγγλικής ομάδας. Στη διαδικασία των πέναλτι νικήτρια βρήκε η Αφρικανική ομάδα με 4-3. Όσο για τα γκολ στην κανονική διάρκεια, το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 25ο λεπτό και ισοφάρισε ο Τζο Γουίλιαμς στο 55′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Έβερτον ξεκίνησε το παιχνίδι με τους: Stekelenburg, Connolly, Holgate, Gibson, Baines, Gomes, Davies, Schneiderlin, Niasse, Lookman & Walcott. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Lossl, Astley, Feeney, Robinson, Markelo, Broadhead, Bowler, Williams, Adeniran, Baningime & Hornby.