Κατέλαβαν την 3η θέση τα «τρία λιοντάρια»

Μετά από 120 λεπτά αγώνα χωρίς να σημειωθεί γκολ, οι Εθνικές Αγγλίας και Ελβετίας αναμετρήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι με έπαθλο την 3η θέση στο Nations League. Νικητές τα «τρία…

Μετά από 120 λεπτά αγώνα χωρίς να σημειωθεί γκολ, οι Εθνικές Αγγλίας και Ελβετίας αναμετρήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι με έπαθλο την 3η θέση στο Nations League. Νικητές τα «τρία λιοντάρια» με 6-5, έχοντας… ήρωα τον τερματοφύλακα τους, Τζόρνταν Πίκφορντ, που όχι μόνο απέκρουσε την τελευταία εκτέλεση των αντιπάλων, αλλά σκόραρε και ο ίδιος από την άσπρη βούλα. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ  στη διαδικασία των πέναλτι, έπειτα από αυτήν το περασμένο Καλοκαίρι στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αλλαγμένη σε πρόσωπα σε σχέση με τον ημιτελικό κόντρα στην Ολλανδία παρουσιάστηκε η Αγγλία, που είχε αρκετές καλές στιγμές στο παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Για την ακρίβεια, η μπάλα κατέληξε μια φορά στα δίχτυα των Ελβετών μετά από προσπάθεια του Κάλουμ Γουίλσον στο 85ο λεπτό, όμως το τέρμα ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR, αφού ο επιθετικός της Μπόρνμουθ είχε κάνει φάουλ σε αμυνόμενο ελάχιστα προηγουμένως. Στην παράταση η Αγγλία έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ, με την Ραχίμ Στέρλινγκ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στη διαδικασία των πέναλτι και οι δέκα πρώτες εκτελέσεις ήταν εύστοχες, με την πέμπτη των Άγγλων να έρχεται από τον πορτιέρο της. Ο Πίκφορντ δεν έμεινε εκεί, αφού στη συνέχεια απέκρουσε το έκτο πέναλτι των αντιπάλων και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ασφαλώς δεν υπήρξαν έντονα πανηγύρια στον αγωνιστικό χώρο από τους κερδισμένους της αναμέτρησης, αφού το έπαθλο ήταν η 3η θέση στη διοργάνωση.

Παρακολουθήστε τα στιγμιότυπα:

Στον τελικό η Πορτογαλία κέρδισε με 1-0 την Ολλανδία και έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτά το τρόπαιο της διοργάνωσης, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο το πλεονέκτημα έδρας, αφού η τελική φάση πραγματοποιήθηκε στη χώρα της. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Γκονσάλο Γκέδες με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, σκοράροντας με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Με το τελικό σφύριγμα στον αγώνα οι Ίβηρες ξεκίνησαν τους πανηγυρισμούς σε αγωνιστικό χώρο και κερκίδα για την κατάκτηση ακόμη ενός ευρωπαϊκού τίτλου, τρία χρόνια μετά την πρωτιά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Γαλλία.

Να σημειωθεί πως η δράση στο νεοσύστατο Nations League δεν τελείωσε. Μετά την ολοκλήρωση των προκριματικών του EURO θα ακολουθήσουν οι αγώνες (ημιτελικοί και τελικοί) στα τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας του Nations League, με ισάριθμα εισιτήρια να απομένουν για την τελική φάση του EURO 2020.