Νικήτρια η Λίβερπουλ στον Αγγλικό «εμφύλιο» και έφτασε τις έξι κατακτήσεις Champions League

Η Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του τελικού στη Μαδρίτη απέναντι στην Τότεναμ και κατέκτησε το Champions League για έκτη φορά στην ιστορία της. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 2-0 στον…

Η Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του τελικού στη Μαδρίτη απέναντι στην Τότεναμ και κατέκτησε το Champions League για έκτη φορά στην ιστορία της. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 2-0 στον Αγγλικό «εμφύλιο», σηκώνοντας τρόπαιο μετά από εφτά χρόνια, ενώ 14 πέρασαν από τον άθλο της Κωνσταντινούπολης. Ο Γιούργκεν Κλοπ οδήγησε την ομάδα του στον πρώτο τίτλο με αυτόν στον πάγκο, έπειτα από τρεις χαμένους τελικούς σε εγχώριες και ευρωπαϊκές διοργανώσεις στα σχεδόν τέσσερα χρόνια παρουσίας του στο Μερσεϊσάιντ.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να σκεφτούν οι «κόκκινοι», που μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοχάμεντ Σαλάχ. Ο Σλοβένος Νταμίρ Σκόμινα έδειξε την άσπρη βούλα στα 25 δευτερόλεπτα του αγώνα, έπειτα από χέρι του Μούσα Σισοκό στη σέντρα του Σάντιο Μανέ. Το γκολ αυτό έδωσε την άνεση στη Λίβερπουλ να σκέφτεται περισσότερο την αμυντική της λειτουργία και να προσπαθεί περισσότερο με αντεπιθέσεις και στημένες φάσεις για να δημιουργήσεις κάτι στην αντίπαλη εστία. Από την άλλη, οι παίκτες της Τότεναμ είχαν την κατοχή της μπάλας και έλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού, όμως δεν κατάφεραν να φτιάξουν ευκαιρίες.

Στην επανάληψη οι «πετεινοί» συνέχισαν να κρατάνε τη μπάλα και μάλιστα είχαν καλές στιγμές για γκολ, όμως ο Άλισον «καθάρισε» κάθε σουτ προς την εστία του. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας κράτησε το μηδέν και ήταν ο καλύτερος παίκτης της Λίβερπουλ στον τελικό. Τη νίκη για τους «κόκκινους» κλείδωσε ο Ντίβοκ Ορίγκι στο 87ο λεπτό με δυνατό σουτ εντός περιοχής και το πανηγύρισε έξαλλα μπροστά από την εξέδρα των οπαδών της ομάδας.

Στην πλευρά των ηττημένων όπως ήταν λογικό επικρατούσε λύπη, αλλά ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έδειχνε περήφανος για την ομάδα του που έφτασε μέχρι αυτό το σημείο. Ο Αργεντινός τεχνικός μπορεί να μην κατάφερε να φτάσει ακόμη σε κάποιον τίτλο, όμως με αυτόν οδηγό ο σύλλογος έχει κάνει τεράστια βήματα προόδου και οι επιτυχίες κάποτε θα έρθουν. Όσο για τη Λίβερπουλ, με τη νίκη της αυτή κλείδωσε παράλληλα θέση στο Σούπερ Καπ Ευρώπης, όπου θα αντιμετωπίσουν την κάτοχο του Europa League Τσέλσι με φόντο ακόμη ένα τρόπαιο.