Η κούπα βάφτηκε μπλε!

Στη μπλε μεριά του Λονδίνου κατέληξε το τρόπαιο του Europa League για το 2019, με την Τσέλσι να κερδίζει στον τελικό που διεξήχθη στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν με 4-1 την…

Στη μπλε μεριά του Λονδίνου κατέληξε το τρόπαιο του Europa League για το 2019, με την Τσέλσι να κερδίζει στον τελικό που διεξήχθη στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν με 4-1 την Άρσεναλ. Θρίαμβος για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, που για πρώτη φορά στην καριέρα του πανηγυρίζει κάποιον τίτλο. Ο Λονδρέζικος σύλλογος κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία του το συγκεκριμένο τρόπαιο, έπειτα από αυτό του 2013.

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα και με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά στην επανάληψη οι φίλαθλοι… ανταμείφθηκαν με πέντε γκολ. Το σκορ άνοιξε ένας πρώην παίκτης της Άρσεναλ και μάλιστα δεν το πανηγύρισε, σεβόμενος την παρουσία τους στους κανονιέρηδες. Ο λόγος για τον Ολιβιέ Ζιρού, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Έμερσον, φτάνοντας τα έντεκα γκολ και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στη φετινή διοργάνωση. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι «μπλε» διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Πέδρο Ροντρίγκες να νικάει με κοντινό πλασέ τον Πετρ Τσεχ, ο οποίος κόντρα στην πρώην ομάδα του αγωνίστηκε για τελευταία φορά στην καριέρα του.

Δεν σταμάτησαν εκεί οι παίκτες της Τσέλσι και πέντε λεπτά αργότερα σκόρερ χρίστηκε ο Έντεν Αζάρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ζιρού σε ανατροπή από τον Μάιτλαντ-Νάιλς. Προσπάθησε να αντιδράσει η ομάδα του Ουνάι Έμερι, ο οποίος μετρούσε τρεις νικηφόρους τελικούς στη διοργάνωση ως προπονητής της Σεβίλλης, και ο Άλεξ Ιβόμπι που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή σημείωσε ένα όμορφο γκολ μειώνοντας σε 3-1. Έδωσε ελπίδες αυτό το τέρμα, όμως στο 72′ χάθηκαν, λεπτό κατά το οποίο ο Αζάζ σκόραρε μετά από ασίστ του Ζιρού και έγραψε το τελικό 4-1 στην αναμέτρηση. Ο Βέλγος φόρεσε μάλλον για τελευταία φορά τη φανέλα της Τσέλσι, αφού όπως δήλωσε μετά τον τελικό αναμένεται να αποχωρήσει αυτό το Καλοκαίρι, κλείνοντας έτσι ιδανικά τον κύκλο του στο Λονδρέζικο σύλλογο.

Η ήττα της Άρσεναλ στον τελικό είχε περισσότερες επιπτώσεις πέραν του χαμένου τίτλου, αφού έχασαν την ευκαιρία να αγωνιστούν στο Champions League της επόμενης περιόδου. Ο νικητής του Europa League κερδίζει εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, το οποίο η Τσέλσι πήρε μέσω της 3ης θέσης στην Premier League, έτσι ευνοημένη βγαίνει η 3η στο Γαλλικό Πρωτάθλημα Λυών που γλυτώνει τα προκριματικά και περνάει απευθείας στους ομίλους. Οι «κανονιέρηδες» θα αγωνιστούν λοιπόν για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση, ελπίζοντας πως μετά από τον αποκλεισμό στα ημιτελικά πέρσι και τη φετινή στον τελικό θα ακολουθήσει ο τίτλος την ερχόμενη σεζόν.