Επέστρεψε στην Premier League η Άστον Βίλα

Νικήτρια την Άστον Βίλα με σκορ 2-1 απέναντι στη Ντάρμπι βρήκε ο τελικός των play-off ανόδου της Championship στο «Γουέμπλεϊ». Ότι δεν κατάφερε πέρσι στο ίδιο παιχνίδι η ομάδα από…

Νικήτρια την Άστον Βίλα με σκορ 2-1 απέναντι στη Ντάρμπι βρήκε ο τελικός των play-off ανόδου της Championship στο «Γουέμπλεϊ». Ότι δεν κατάφερε πέρσι στο ίδιο παιχνίδι η ομάδα από το Μπέρμιγχαμ, χάνοντας από τη Φούλαμ, το πέτυχε φέτος και επιστρέφει στην Premier League έπειτα από απουσία τριών χρόνων. Όσο για τα «κριάρια», το πάλεψαν όσο μπορούσαν, όμως η αντίπαλος τους ήταν καλύτερη και δίκαια πήραν το τρίτο εισιτήριο ανόδου, ακολουθώντας τις Νόριτς και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στα μεγάλα σαλόνια του Αγγλικού ποδοσφαίρου.

Η Άστον Βίλα έδειξε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τις προθέσεις της κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ, όμως αυτό ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ελ Γκάζι με κοντινή κεφαλιά στο 44ο λεπτό άνοιξε το σκορ και η ομάδα του πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα που ήταν αρκετό για την άνοδο. Με την έναρξη της επανάληψης οι τυπικά γηπεδούχοι έψαξαν και δεύτερο γκολ, πετυχαίνοντας το στο 59′ με τον ΜακΓκιν, δείχνοντας πως κλειδώνουν τη νίκη. Αρνήθηκαν να το βάλουν κάτω όμως οι παίκτες του Φρανκ Λάμπαρντ και τα έδωσαν όλα στο χορτάρι, μειώνοντας με τον Μάριοτ στο 81ο λεπτό, αλλά όσο κι αν προσπάθησαν στη συνέχεια δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Με το σφύριγμα της λήξης ξέσπασαν πανηγυρισμοί για την άνοδο, με τους ποδοσφαιριστές, το τεχνικό επιτελείο και ασφαλώς τους φιλάθλους της Άστον Βίλα να το χαίρονται με τη ψυχή τους. Ανάμεσα τους και ο Πρίγκιπας Ουίλιαμ, γνωστός οπαδός της ομάδας από το Μπέρμιγχαμ, έχοντας στο πλάι του τον Τζον Κάριου που αγωνίστηκε για μια τετραετία στην Άστον Βίλα.