Νίκη με γκολ στο φινάλε και άνοδο στην Championship για την Τσάρλτον Αθλέτικ

Η Τσάρλτον Αθλέτικ επιβλήθηκε με 2-1 της Σάντερλαντ στο «Γουέμπλεϊ» και κέρδισε την άνοδο της στην Championship, αφήνοντς τις «μαυρόγατες» στη League One τουλάχιστον για ακόμη μια σεζόν. Το γκολ…

Η Τσάρλτον Αθλέτικ επιβλήθηκε με 2-1 της Σάντερλαντ στο «Γουέμπλεϊ» και κέρδισε την άνοδο της στην Championship, αφήνοντς τις «μαυρόγατες» στη League One τουλάχιστον για ακόμη μια σεζόν. Το γκολ της νίκης για τη Τσάρλτον σημειώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μπάουερ, που σκόραρε με διπλή προσπάθεια μέσα στη μικρή περιοχή των αντιπάλων. Το σκορ είχε ανοίξει η Σάντερλαντ μόλις στο 5ο λεπτό με τραγικό λάθος της αντίπαλης ομάδας, με τον τερματοφύλακα Φίλιπς να κάνει λάθος εκτίμηση στην πάσα του Σαρ, που χρεώθηκε το αυτογκόλ αφού η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Η ισοφάριση ήρθε στο 35′ με τον Πούρινγκτον, που πλάσαρε σε κενή εστία μετά από ασίστ συμπαίκτη του.

Στα ημιτελικά των play-off ανόδου η Τσάρλτον είχε κερδίσει την Ντόνκαστερ στη διαδικασία των πέναλτι μετά από «διπλό» στο πρώτο παιχνίδι και ήττα στην έδρα της, ενώ η Σάντερλαντ άφησε εκτός την Πόρτσμουθ με νίκη στον πρώτο αγώνα και ισοπαλία στον επαναληπτικό.