Νικήτρια στα play-off ανόδου της League Two η Τρανμίρ

Με γκολ στο 119ο λεπτό του τελικού των play-off ανόδου της League Two, η Τρανμίρ επικράτησε με 1-0 της Νιούπορτ στο «Γουέμπλεϊ» και ανεβαίνει κατηγορία. Η ομάδα από το Μερσεϊσάιντ…

Με γκολ στο 119ο λεπτό του τελικού των play-off ανόδου της League Two, η Τρανμίρ επικράτησε με 1-0 της Νιούπορτ στο «Γουέμπλεϊ» και ανεβαίνει κατηγορία. Η ομάδα από το Μερσεϊσάιντ πανηγυρίζει τη δεύτερη συνεχόμενη άνοδο της, αφού πέρσι στο ίδιο γήπεδο είχε κερδίσει προβιβασμό, δείχνοντας πόσο καλή δουλειά γίνεται στο σύλλογο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Κόνορ Τζένινγκς και λύτρωσε την ομάδα του στην παράταση και της έδωσε την άνοδο στη League One. Οι ηττημένοι έπαιζαν από το 89′ με παίκτη λιγότερο, έπειτα από την αποβολή του Ο’Μπράιεν.

Η Τρανμίρ για να φτάσει στην άνοδο είχε αφήσει επίσης εκτός την Φόρεστ Γκριν με νίκη στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι και ισοπαλία στον επαναληπτικό. Όσο για την Νιούπορτ, στον τελικό πήγε βγάζοντας εκτός συνέχειας τη Μάνσφιλντ στη διαδικασία των πέναλτι, μετά από δύο ισοπαλίες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.