Κατέκτησε δια… περιπάτου το Κύπελλο και έκανε το τρεμπλ η Μάντσεστερ Σίτι

Μετά την κούπα του League Cup και του Πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Σίτι σήκωσε και το FA Cup, νικώντας στον τελικό τη Γουότφορντ με το επιβλητικό 6-0. Οι «πολίτες» έκαναν το…

Μετά την κούπα του League Cup και του Πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Σίτι σήκωσε και το FA Cup, νικώντας στον τελικό τη Γουότφορντ με το επιβλητικό 6-0. Οι «πολίτες» έκαναν το νταμπλ και αποτελούν τη μοναδική ανδρική ομάδα στη χώρα με αυτό το επίτευγμα, ενώ θυμίζουμε πως ξεκίνησαν τη σεζόν κατακτώντας το Community Shield. Δια… περιπάτου ήρθε στην ουσία η νίκη στον τελικό Κυπέλλου απέναντι στις «σφήκες», που όσο κι αν προσπάθησαν να αντισταθούν φάνηκε πως δεν είχαν ελπίδες απέναντι στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο μέρος πήρε η Μάντσεστερ Σίτι, ανοίγοντας το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Νταβίντ Σίλβα και διπλασιάζοντας τα τέρματα της με σκόρερ τον Γκαμπριέλ Ζεσούς. Στην επανάληψη το έργο των τυπικά γηπεδούχων στο ουδέτερο «Γουέμπλεϊ» έγινε ευκολότερο, όταν ο Ντε Μπρούιν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 3-0 στο 61′. Εφτά λεπτά αργότερα ο Ζεσούς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα, ενώ ακολούθησαν δύο τέρματα από τον Ραχίμ Στέρλινγκ στο 81ο και 87ο λεπτό για το τελικό 6-0.