Νίκησε με ανατροπή την Μπράιτον και στέφθηκε Πρωταθλήτρια η Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι στέφθηκε Πρωταθλήτρια στην Αγγλία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, τέταρτη τα τελευταία οκτώ χρόνια και έκτη συνολικά στην ιστορία της. Οι «πολίτες» στην 38η και τελευταία αγωνιστική της…

Η Μάντσεστερ Σίτι στέφθηκε Πρωταθλήτρια στην Αγγλία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, τέταρτη τα τελευταία οκτώ χρόνια και έκτη συνολικά στην ιστορία της. Οι «πολίτες» στην 38η και τελευταία αγωνιστική της Premier League κέρδισαν με ανατροπή 4-1 την Μπράιτον εκτός έδρας και τερμάτισαν στην κορυφή. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε το back to back, όμως φέτος δυσκολεύτηκε να πάρει την πρωτιά σε σχέση με την περσινή χρονιά, αφού η Λίβερπουλ το πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά τερμάτισε ένα βαθμό πίσω.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Μάρεϊ στο 27′ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έδωσε το προβάδισμα στην Μπράιτον, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Αγκουέρο έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα πέτυχαν την ανατροπή πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σκοράροντας στο 38′ με κεφαλιά του Λαπόρτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στην επανάληψη η Μάντσεστερ Σίτι σημείωσε άλλα δύο τέρματα, με τους Μαχρέζ στο 63ο λεπτό και Γκούτογκαν στο 72′, με τον πρώτο να σκοράρει με όμορφη ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής, ενώ ο δεύτερος με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Με το τέλος της αναμέτρησης οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησαν τους πανηγυρισμούς και ακολούθησε η απονομή του τροπαίου. Οι «πολίτες» άξιζαν τον τίτλο, που για να φτάσουν σε αυτόν μάζεψαν 98 βαθμούς πετυχαίνοντας 32 νίκες εκ των οποίων οι 18 στο δεύτερο γύρο και μάλιστα με σερί δεκατεσσάρων με τη σημερινή. Οι Πρωταθλητές τελευταία φορά που έχασαν βαθμούς ήταν με τη Νιούκασλ την 24η αγωνιστική, όπου δέχθηκαν την τέταρτη τους ήττα στη σεζόν και από τότε δεν κοίταξαν πίσω τους.