Στον τελικό από τα… 11 μέτρα!

Η Τσέλσι προκρίθηκε στον τελικό του Europa League, επικρατώντας της Άιντραχτ Φρανκφουρτης με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το ισόπαλο 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Το σκορ στο…

Η Τσέλσι προκρίθηκε στον τελικό του Europa League, επικρατώντας της Άιντραχτ Φρανκφουρτης με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το ισόπαλο 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Το σκορ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» είχε ανοίξει ο Λόφτους-Τσικ στο 28ο λεπτό και ο Λούκα Γιόβιτς ισοφάρισε στο 49′ της αναμέτρησης. Στην παράταση οι μεγαλύτερες φάσεις ήταν για τους φιλοξενούμενους, όμως δεν σκόραραν, ενώ ακυρώθηκε γκολ των «μπλε» για φάουλ στον τερματοφύλακα.

Η διαδικασία των πέναλτι ξεκίνησε με παίκτη (Αλέ) της Γερμανικής ομάδας να στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα και να σκοράρει, όπως το ίδιο έκανε και ο Μπάρκλεϊ στη συνέχεια. Ακολούθως ο Γιόβιτς ήταν επίσης εύστοχος και έδωσε ξανά προβάδισμα στην Άιντραχτ, με τον Αθπιλικουέτα να ήταν ο επόμενος εκτελεστής και είδε τον Τραπ να αποκρούει τη μπάλα. Ο Ντε Γκουζμάν έκανε το 3-1 μετά, ενώ ο Ζορζίνιο μετά μείωσε και στη συνέχεια ο Λουίζ ισοφάρισε, αφού προηγήθηκε η απόκρουση του Κέπα στην εκτέλεση του Χίντερεγκερ. Στο πέμπτο πέναλτι ο Πασιένσια αστόχησε για τους φιλοξενούμενους και ο Αζάρ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, διαμορφώνοντας το 4-3 για την Τσέλσι.

Ακολούθησαν πανηγυρισμοί από τους ποδοσφαιριστές και τους οπαδούς της Λονδρέζικης ομάδας, που στον τελικό θα έχουν συμπολίτες απέναντι τους. Η Τσέλσι στις 29 Μαΐου στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν θα τεθεί αντιμέτωπη με την Άρσεναλ, που προκρίθηκε λίγο νωρίτερα με δεύτερη νίκη επί της Βαλένθια.